Mít na účtě miliardu dolarů (nebo pár) už v jednu chvíli není zas tak cool. Co tedy dál, když už jsou jachty a soukromé tryskáče nuda a na Zemi pro vás neexistují hranice? Je načase dobýt galaxii. Minimálně. Nebo třeba objevit elixír na nesmrtelnost. Hračka.

Kdo z miliardářů investuje do sci-fi projektů?


Sergej Brin a Larry Page (Alphabet alias Google)

Zakladatelé společnosti Google poslední roky pracují na projektu Loon, který je vlajkovou lodí (nebo spíš balonem) tajemnem opředené laboratoře X, která má jediný úkol – pracovat na naší lepší budoucnosti.

Loon by měla být síť solárně poháněných balonů, které mají obíhat stratosférou a zajistit, že Země bude do posledního centimetru pokrytá internetovým připojením. Víc se dozvíte na oficiálních stránkách projektu.


Elon Musk (Tesla, Space X…)

Když 6. února odstartovala z floridského mysu Canaveral raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX, bylo všem jasné, že sny se opravdu plní. Určitě tedy Elonu Muskovi. Co má v plánu dál? Cestu na Mars, samozřejmě.

Zatím můžeme pozorovat, jak k planetě míří Elonův robokosmonaut Starman v modelu Tesla Roadster první generace.

A u Elona ještě zůstaneme. Jeho dalším cílem je vytvořit na Zemi (a pak samozřejmě i na všech dalších planetách, které osídlí) vysokorychlostní transportní systém Hyperloop.

Ten je založený na pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely. Úspěšné testy už proběhly a jedna z tratí by se měla otevřít i mezi Dubají a Abú Zabí. Cesta z jednoho emirátu do druhého by měla trvat pouhých 12 minut. 


Larry Ellison (Oracle)

Nadace spoluzakladatele a výkonného ředitele Oraclu s názvem Medial Foundation investuje miliony dolarů do výzkumu, který má za úkol výrazně prodloužit lidský život. „Smrt mě dohání k zuřivosti,“ prohlásil nedávno Ellison. „Nedává totiž vůbec žádný smysl.“

Záběr z filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona.

Proto nadace sponzoruje všechny výzkumy od zvrácení procesu stárnutí k vyřešení dlouhověkosti rypoše lysého, který se na rozdíl od dalších hlodavců dožívá více než 30 let (pro představu, krysa se dožije maximálně jednoho roku, morče osmi let).


Peter Thiel (PayPal)

Kevin Costner se svou sci-fi fantasy Vodní svět nakonec nebyl zas tak mimo mísu. Naštěstí k projektu Seasteading, který si vzal za vizi osidlovat moře a oceány plovoucími městy, není potřeba globální katastrofy…

Do projektu investoval spoluzakladatel PayPalu již půl miliardy dolarů a první město by mělo vzniknout kousek od pobřeží San Franciska. Dalším krokem je osídlit mezinárodní vody, na které se nevztahuje jurisdikce žádného státu. Ano, to například znamená žádné daně.


Richard Branson (Virgin)

U moře chvíli zůstaneme. Fascinován je jím i britský miliardář Richard Branson, kterému už dávno nestačí jeho slavný ostrov Necker, na který rád jezdí i Barack Obama, a proto se rozhodl prozkoumat hloubky oceánu.

Projekt se výmluvně jmenuje Deepsearch (hlubinný výzkum) a spolupracuje na něm s bývalým ředitelem Googlu Ericem Schmidtem. Hloubky oceánu jsou totiž stále neprobádané. Co my víme, třeba najdou ztracenou Atlantidu.


Jeff Bezos (Amazon)

Zakladatel Amazonu technologie miluje. Nejenže stejně jako Musk staví rakety (rychlá a výkonná přeprava je pro něj jednoduše priorita číslo jedna), ale rozhodl se splnit si i svůj dlouholetý sen – „10,000 year clock“.

Jedná se o obří mechanické hodiny, které svou komplikovanou konstrukcí a umístěním mají zajistit přesný čas po tisíce let. Hodiny jsou umístěné pod skálou v hloubce 150 metrů pod povrchem země v poušti západního Texasu a Jeffa už vyšly na 42 milionů dolarů.


Paul Allen (Microsoft)

Zakladatel Microsoftu se také pustil do cestování na (a za) oběžnou dráhu. Projekt Stratolaunch Systems má v roce 2019 představit obří letadlo, které má sloužit jako mobilní letecká rampa schopná přepravovat třístupňové rakety.

Ve vzduchu se pak raketa od letadla oddělí a vynese satelit… Evidentně jich tam ještě není dost.