V posledních měsících už několikátý tuzemský startup přilákal zájem zahraničních investorských es. Česko-slovenská společnost Better Stack, která automaticky monitoruje stav, dostupnost a změny webových služeb, čímž dokáže bojovat s jejich nepředvídatelnými technickými výpadky, získala na další rozvoj 18,6 milionu dolarů, tedy v přepočtu 450 milionů korun.

Peníze, které startup naraisoval v rámci investičního kola Series A, přitom nepochází od ledaskoho. Zakladatelé Better Stacku Juraj Masar a Veronika Kolejaková svým řešením, jež v případě závady propojuje dostupné vývojáře a pomocí webového rozhraní a vlastních nástrojů jim umožňuje najít příčinu problému a spolupracovat na jeho odstranění, zaujaly prvotřídní venture kapitálové fondy a angel investory.

Mezi nimi nechybí například prestižní fond Creandum, zabývající se rizikovým kapitálem v rané fázi startupů, který v minulosti podpořil například Spotify nebo Bolt. K němu se dále přidali třeba Susa Ventures (Robinhood), K5 Global (Uber, Airbnb, Coinbase) či čeští Credo Ventures spolu s fondem Kaya.

„V Creandu nám velmi záleží na kvalitě a podobě produktů. Better Stack ale především umožňuje svým zákazníkům vytvářet lepší produkty. Díky desetkrát nižším nákladům a desetkrát lepšímu výkonu jsme přesvědčeni, že se Better Stack stane důležitou součástí softwarové infrastruktury,“ komentuje investici Carl Fritjofsson, generální partner Creandu, jenž se zároveň posouvá do boardu společnosti Better Stack.

Loni založený česko-slovenský startup, jehož služby využívá přes 1400 firem na světě, hodlá investice využít zejména na škálování produktu, rozšíření mezinárodního týmu a rychlejší expanzi na další trhy.

„S problémy, se kterými se vývojáři každodenně potýkají, máme osobní zkušenost ze svých předchozích zaměstnání. V Better Stack jsme se proto rozhodli vyřešit alespoň některé z nich,“ popisuje Juraj Masár, spoluzakladatel a CEO společnosti.

Spolehlivost softwarů je dle něj stále nevyřešený problém. To se ostatně ukázalo na letošních masivních výpadcích velkých firem, jako jsou Facebook nebo Twitter. S kolegy by proto těmto situacím rádi předcházeli.

Software od Better Stacku v současné době využívají světoznámé firmy jako například Time Magazine, Decathlon, Make.com nebo Accenture, startupy Brave či Drata, populární projekty Plausible či Buy me a coffee, ale například i kanadské nebo australské státní úřady.

V Česku a na Slovensku pak na Better Stack spoléhají ty největší technologické firmy: ESET, Rohlík, ePojisteni, Sygic, Applifting, ale třeba i Český rozhlas a Sme.sk.