V minulosti tam stávala drůbežárna, teď na jejím místě vyrůstá Agrotechnology Park. Nový výrobní areál vytváří na brownfieldu v části Liberce zvané Doubí společnost Proinco, která spadá do česko-slovenské investiční skupiny Industrial & Capital Holding.

Výstavba přijde na sedm set milionů korun, další miliony bude stát vnitřní vybavení. Areál v Hellerově ulici Proinco vlastní a s jeho revitalizací už firma začala – provedla kompletní demolici historických nefunkčních budov. Místo nich vyroste kompletní areál, který se nebude zaměřovat na automotive, ale na agrotechnologie a zejména na čistou výrobu.

Vstup investora do zchátralého areálu vítá i liberecká radnice. Podle náměstka primátora Jiřího Šolce zaplatí Proinco také vybudování veřejné komunikace včetně chodníků a cyklostezku. Obnovy se dočkají i přilehlé rybníky.

Výstavba bude probíhat ve dvou etapách a na místě vyrostou tři haly. První, menší, by měla být dokončena k 1. listopadu, zbývající dvě postupně v průběhu příštího roku: jedna v srpnu, poslední pak opět v listopadu. Do nejmenší haly by se ještě letos měla nastěhovat firma Cattron. „Vyrábí a opravuje řídicí jednotky pro různé lesní a zemědělské stroje,“ zmiňuje Petr Mynář z Proinca.

Největší halu staví firma pro společnost UCT, která je českou odnoží stejnojmenného holdingu se sídlem v americké Kalifornii. V extra čistém prostředí společnost vyvíjí a dodává komponenty a díly především pro polovodičový průmysl.

Zjednodušeně řečeno její zařízení slouží pro výrobu mikročipů, které jsou v současnosti velmi nedostatkovým zbožím. Firma proto roste a potřebuje nové prostory, přestože už v Liberci sídlí na dvou místech a obývá čtyři haly.

„Původní plán byl, že do nového areálu celou výrobu přestěhujeme, teď to ale spíš vypadá, že kvůli vysoké poptávce po našich výrobcích si budeme muset některé haly ještě nechat,“ podotýká prokurista firmy Martin Pavlata.

Vydání Forbesu Zázrak

Doposud zaměstnává UCT dohromady kolem pěti set lidí, v novém areálu vytvoří zpočátku pracovní místa pro dalších sto až sto padesát zaměstnanců. Do budoucna by jich ale mohlo být až tři sta.

UCT je v Liberci spjatá s firmou Elmarco, která se v minulosti rozdělila. Původní Elmarco se nadále soustředí na výrobou a vývoj nanotechnologií, Miconex se pustila do polovodičového průmyslu.

V roce 2015 pak byla odkoupena americkou UCT a poslední roky rychle roste – jen letošní obrat české odnože UCT bude více než dvě miliardy korun, přičemž zisk se pohybuje kolem pěti až deseti procent.