Vyzpovídali jsme české money mastery, krále Midase, prostě investiční mágy, jimž se daří dělat z peněz ještě větší peníze. A dali jsme tak dohromady sondu do myšlení lidí, kteří se starají o majetek nejbohatších Čechů nebo spravují své vlastní miliardy.

Jak přemýšlejí o covidové krizi? Je to pro ně strašák, nebo příležitost? Dá se na téhle divoké koronavirové jízdě vydělat? Anebo je teď lepší bezpečně zakotvit v přístavu a být konzervativní?

Kompletní eseje každého z nich si můžete přečíst ve velkém investičním speciálu v zářijovém vydání Forbesu, které bude ještě týden na stáncích.

Tomáš Raška, zakladatel investiční skupiny Natland

Dlouhodobý investor musí nyní investovat do ekonomiky, jak bude vypadat po covidu. Krátkodobý investor si však může dovolit investovat do státních reakcí na koronakrizi: pokud státy a centrální banky takovou měrou generují levné peníze, výsledkem je inflace aktiv, a na té se může investor svézt.

Václav Dejčmar, spolumajitel finanční skupiny RSJ

Bohatí investoři, kteří drží akcie (nejlépe technologické, na které nemá pandemie vliv), mohou být v klidu. Kdo však akcie nedrží a musí žít z platu nebo z dávek, pravděpodobně do roka a do dne zjistí, že je kolem všechno trochu dražší. Situaci vidím stále stejně – držte majetek. Jen si předem pořádně zkontrolujte, zda jde skutečně o majetek a ne o emoce nebo marketing.

Karel Obluk, partner ve fondu Evolution Equity

Vždy a za všech okolností se snažím své disponibilní prostředky směřovat do více dostatečně rozdílných oblastí. Tím rozhodně nemám na mysli jen rozdílné fondy nebo různé akciové tituly, ale obecně různé nástroje finančního trhu a další typy investic.

Vyvážené portfolio by mělo mít svůj rizikový prvek, schopný generovat potenciálně vyšší zhodnocení, stejně jako části konzervativní, určené pro dlouhodobé udržení hodnoty majetku. Ještě více než jindy mějte na paměti, že zázraky se nedějí a neexistuje žádný zaručený investiční produkt s vysokým ziskem bez rizika.

Jiří Hlavenka, angel investor

Příchod ekonomické krize je nepochybný a jsem přesvědčen, že bude závažná: tato noc nebude krátká. Cash is king. Ale beru to tak, že není lepší čas na investice než v době krize – a pokud teď máte na investice prostředky, jste král.

Cash je king
Vydání Forbesu Cash je king

Jan Sýkora, spoluvlastník Wood & Company

Velkou otázkou dnešních dní je inflace. Masivní stimulační opatření by standardně měla inflaci tlačit výše. Ve hře je však více faktorů, největší vliv na inflaci ale může mít technologizace. Vyšší produktivita a efektivita podmíněná technologiemi snižují objem aktiv potřebný k dosažení stejných výsledků, což z inflace může udělat záležitost minulosti. A tak já v tuhle chvíli spíš držím hotovost.

Igor Fait, zakladatel Jet Investment

Co je moje hlavní strategie v téhle složité době? Cash is king. Proto se teď držím hotovosti zuby nehty, čistě proto, že věřím, že se covidová krize ještě naplno neprojevila. A podobný přístup je podle mě teď rozumný i pro velkou část Čechů – na pořadu dne je uvážlivost, konzervativní přístup. Nechat peníze na účtu a čekat, co se bude dít.

Raději neinvestovat vůbec, než investovat špatně. Protože nás ještě na trzích čeká velká korekce, tomu pevně věřím.

Václav Novák, nejslavnější krizový manažer Česka

Nebuďte přehnaní optimisté. V těžkých dobách věci dopadají ještě hůř, než si lidé myslí. Buďte připraveni na horší scénář, než s jakým jste počítali. Minimalizujte dluhy, samozřejmě ještě v době, kdy to jde. Protože ve chvíli, kdy vás doženou, je už pozdě. A mějte připravenou zásobu hotovosti a nenechte si na ni sáhnout.

Ondřej Tomek, investor

Dnešní svět je ve zkratce takový, že peněz na trhu je moc, opravdu moc, a akcie mají jen minimální asset competition. Zkrátka si lidé ani instituce za množství svých držených peněz nemají moc co koupit, aby jim to vrátilo alespoň inflaci, a proto potřebují koupit akcie. Když mnoho lidí a mnoho peněz kupuje akcie, logicky roste jejich cena. A toto se změní, jen pokud klesne množství volných peněz připravených k nákupům, přijdou jiná zajímavá aktiva konkurující akciím nebo přijde strach. Jinak opravdu ne.

Vydání Forbesu Cash je king

Jana Andonegui Sehnalová, ředitelka La Française Forum Securities

Zařaďte do osobního portfolia nějaké momentálně podhodnocené akcie v oblasti nemovitostí. Já věřím v potenciální investiční příležitosti hlavně akcií v oblasti hotelů, obchodních center, kancelářských prostor a developerů v Asii. Z regionálního hlediska jsou všechny oblasti podhodnocené a zajímavé tituly lze najít ve všech světových regionech. Ale nezapomeňte na diverzifikaci!

Libor Winkler, spolumajitel RSJ

Letošek mi opět potvrdil, že jedinou ochranou před razantními výkyvy na Gaussově křivce je diverzifikace portfolia. A pak jenom lehce převažovat jednotlivá aktiva dle situace. Pokud se diverzifikace drží na všech úrovních byznysu, nepoloží jej ani nečekané výkyvy.