Americké akcie byly vždy tahounem soukromých investic. S nezadržitelným růstem ceny amerických indexů hledají ale profesionální investoři nové příležitosti spíše jinde.

Jedni vidí příčinu drahoty amerického trhu v uvolněné měnové politice centrálních bank, jiní zase v rostoucí oblibě investování do indexů, které zvedá cenu všech akcií v indexu, a zejména těch hlavních. Jakkoli se názory na možné příčiny různí, většina investorů se dnes shoduje, že americký trh je drahý. Dokonce i nejmazanější investor všech dob, Warren Buffett, už pár zim syslí hotovost a vyčkává.

Čtěte také: Graf týdne: Bitcoin už patří do portfolia, ale ne kvůli zisku

Česká investiční konference Daniela Gladiše a Lenky Schánové se stala během posledních čtyř let jedním z vrcholů podzimní konferenční sezony, a pokud jde o akcie, jedná se také o suverénně největší akci svého druhu v Česku. Atraktivita formátu spočívá v tom, že cílem není prodávat, ale skutečně vzdělávat — každý z přednášejících investorů představuje jeden investiční tip včetně vlastní argumentace pro a proti.

A nechybí ani sebereflexe k tipům z minulých let, které nevyšly, což je jednak sympatické, ale zejména to upomíná na temnější stránku akciových investic, tedy riziko ztráty kapitálu.

A právě snaha nekupovat draze a neriskovat v případě (více či méně očekávaného) poklesu trhů větší ztrátu zřejmě vedla přednášející k letošnímu odklonu od amerických akcií. Všech 11 řečníků prezentovalo neamerické firmy, byť tu a tam obchodované na americké burze:

  • Jakub Skryja z Verdi Capital: Magnit (LON:MGNT)
  • Miroslav Frayer z Komerční banky: Moneta (BCPP:MONET)
  • Patrick Vyroubal z ČSOB Asset Managementu: Tencent (HKG:0700, OTC:TCEHY)
  • Gianluca Ferrari ze Shareholder Value Managementu: Mears (LON:MER)
  • Daniel Gladiš z Vltava Fund: Samsung (KRX:005935, preferenční akcie)
  • Pavel Begun ze 3G Capital Managementu: Tatneft (MCX:TATNP, preferenční akcie)
  • Mikuláš Splítek z Erste Asset Managementu: Umicore (EBR:UMI)
  • Peter Bálint z Infinity Capital Group: Teva (NYSE:TEVA)
  • Miron Zelina z Privatbanky: WPP (LON:WPP)
  • Branislav Soták z Patrie: Alibaba (NYSE:BABA)
  • Ján Hájek z Top Stocks: Shire (LON:SHP, NASDAQ:SHPG)

Pořadatelé pozvali tentokrát hned dva hosty ze světa a jejich přednášky patřily dle očekávání k nejsilnějším.

Gianluca Ferrari představil britský Mears, který vedle sociálního bydlení poskytuje nepříliš úspěšně služby sociální péče, což podle něj tlačí cenu akcie přechodně dolů.

Ještě pozoruhodnější tip na tatarstánskou těžební společnost Tatneft uvedl Pavel Begun z Kanady, údajně coby jeden z podhodnocených solidních titulů moskevské burzy.

Daniel Gladiš měl precizně vyargumentovanou přednášku o Samsungu, který navzdory nedávným problémům s bateriemi a korupcí ve vedení firmy nadále dominuje většině segmentů, v nichž působí. A jako svého druhu bonmot připojil tip na shortování akcií Tesly, která obecně není u hodnotových investorů příliš v oblibě. Konferenci tradičně uzavíral Ján Hájek tipem na britskou biotech společnost Shire, kterou mj. drží ve fondu Top Stocks.

S odstupem čtyř let si nešlo nevšimnout určité změny étosu. S americkými indexy na historickém maximu a bitcoinovou raketou nad obzorem představovaly pragmaticky ukotvené tipy na neamerické akcie vzácný projev opatrnosti ve světě drahých aktiv. Ale co je nejdůležitější, pro individuální investory šlo opět o vzácný pohled do kuchyně profesionálů.

Upozornění: Autor, vydavatel, přednášející ani pořadatelé konference nenesou žádnou odpovědnost za uvedené investiční tipy ani za věcnou správnost uvedených informací. Investování je činnost na vlastní riziko a dobře važte, do čeho své peníze vložíte.

Robert Vlach působí jako podnikatel, poradce a provozovatel portálu navolnenoze.cz. Je také autorem bestselleru Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové (Jan Melvil, 2017).