Ze všech stran slýcháme řeči o utahování opasků, nicméně noví hráči v českém byznysu zatím nepřijdou zkrátka. Pro mladé i zkušené startupy je na tuzemském trhu stále dost peněz, investorům však budou muset ukazovat místo excelových tabulek platící zákazníky.

I když se loni na českou ekonomiku sesypaly makroekonomické trable všeho druhu, rizikový kapitál zde měl značně napilno. Rekordy v raisování padly jak v počtu dealů, tak v jejich objemu. A zatím to vypadá, že české venture kapitálové fondy (VC) zůstaly při chuti i letos. 

„Pokračujeme stejným tempem patnácti investovaných startupů za rok. Jsme stále přesvědčeni, že teď je ta nejlepší doba k investicím v seed a pre-seed fázi,“ říká Petr Šíma z Depo Ventures, který se na investice do startupů v počátečních stádiích vývoje zaměřuje. 

Investice do nováčků na trhu poměrně překvapivě táhly už loni. Potvrzují to například právníci z advokátní kanceláře Mavericks, kteří v roce 2022 asistovali u celkem 45 pre-seed a seed dealů. Současná krize se podle nich nejmladším startupům vyhýbá a nic nenasvědčuje tomu, že by se venture kapitálové fondy chystaly v této oblasti utáhnout finanční kohouty.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium