Na tuzemském vinařském trhu se nedávno odehrál zajímavý obchod. Nenápadný investor Zdeněk Hort prodal svůj devětačtyřicetiprocentní podíl ve vinařství Gala, které sídlí v Bavorech u Mikulova.

Strany se rozhodly hodnotu transakce nekomentovat, nicméně podle informací Forbesu šlo o více než padesát milionů korun. Hort ve vinařství působil jakožto aktivní akcionář od roku 2011 a významně se podílel na jeho rozvoji.
 
Čtyřiapadesátiletý investor, který dříve vybudoval a úspěšně prodal importní a logistickou společnost Hortim a dnes je například jedním z klíčových investorů skupiny Rockaway, se nyní bude plně soustřeďovat na rozvoj svého vinařství Gurdau.

To postavil v prostředí malebných kopců vesnice Kurdějov nedaleko od Brna, kde se mu povedlo v březnu roku 2022 otevřít naprostou oázu. Gurdau by kvalitou svého zázemí (a mimochodem i kuchyní) těžko hledalo v Česku konkurenci, což však ale platí i o vínu, které na zdejších svazích pod taktovkou vinaře Marka Sedláčka vzniká.

Zatímco se zásadní světoví kritici Česku dlouho vyhýbali, vinařství Gurdau se podařilo tuto kletbu prolomit. „Vždy jsem se ptal, kde jsou ta odvážná a vzrušující česká vína, a nyní máme odpověď v nejnovější nabídce Gurdau,“ prohlásil loni touto dobou renomovaný kritik James Suckling.
 
Jednomu z vín – konkrétně Gurdau Riesling Moravia Stará Hora 2021 – udělil na české poměry naprosto bezprecedentních čtyřiadevadesát bodů ze sta. I proto si pak české víno můžete užít v ikonických podnicích, jakými jsou švýcarský Gstaad Palace nebo Nikki Beach v Saint-Tropez.
 
„Naše filozofie stojí na tom, že nevytváříme lokální produkt, ale vytváříme světový produkt s lokálním původem. A podle mě je potenciál Gurdau ještě na míle daleko, tak se tomu chci věnovat naplno,“ říká Zdeněk Hort.