Investiční společnost Reflex Capital miliardáře Ondřeje Fryce koupila desetiprocentní podíl ve společnosti ARNB, která zastřešuje skupinu ovocných barů Fruitisimo a značku bister Home Office. Skupina chce nové peníze využít především k rozšiřování své sítě, která dnes čítá už více než 75 poboček v ČR, na Slovensku a v Maďarsku.

„Investujeme do kvalitní značky s potenciálem rozvoje a především do skvělého týmu. Transakce proběhla za valuaci násobku EBITDA běžného v segmentu, do kterého Fruitisimo spadá,“ uvedl Ondřej Fryc za Reflex Capital.

Čtěte také: ▶ Forbes Next podcast s Ondřejem Frycem: jednorožci vs. bullshit detektor

Přesnou cenu nechtěla ani jedna strana zveřejnit, omezily se pouze na konstatování, že transakce byla v řádu nižších desítek milionů korun. To celou skupinu Fruitisimo může oceňovat na zhruba 200 až 300 milionů korun.

„S Reflex Capital získala značka silného partnera, se kterým můžeme vstoupit na nové zahraniční trhy. Vedle samotné investice jsou pro nás důležité také zkušenosti nových partnerů,“ uvedl pro Forbes zakladatel a majoritní vlastník Fruitisima Jan Hummel, jenž stále ovládá 54procentní podíl.

Skupina letos očekává tržby kolem tří set milionů korun a momentálně uvažuje o vstupu na trh v Německu, Rakousku, Polsku a Rumunsku.


Zakladatel a majoritní vlastník Fruitisima Jan Hummel (uprostřed).

„Já i Ondřej Fryc často cestujeme také do USA, takže se díváme i tímto směrem. Chceme z Fruitisima vybudovat opravdu velkou mezinárodní firmu. Naše franšíza se jednoduše replikuje a vidíme v ní velký potenciál,“ dodal Hummel, jenž síť začal budovat před 14 lety po návratu ze studentské cesty do USA s Tomášem Lichtenbergem.

Letos ale svůj byznys rozdělili a Lichtenberg už se věnuje pouze službě specializované na balení dárků Giftisimo. Zbylými, spíše finančními investory jsou ve Fruitisimu Leoš Navrátil a Josef Soukal.

Ondřej Fryc, který letos poprvé stanul v žebříčku nejúspěšnějších českých podnikatelů Forbesu, má bohaté zkušenosti s obchodem a internetem, vybudoval společnost Netretail Holding, která zastřešovala e-shop Mall.cz a dnes je v pozici investora.

Momentálně má investováno v 17 projektech – od nadějných startupů, jako je SpaceKnow, Brand Embassy nebo Spaceti, přes development (domy a byty v Praze), výrobce zdravých tyčinek Wild Zora až po fabriku na plastová prkna Wood Plastic. Nově přidal ovocné a zmrzlinové Fruitisimo.