Pozemek buď může ležet ladem, nebo se dá během dvou tří let zhodnotit i o několik desítek procent. „Těžko budete hledat lepší investiční příležitost. Majitelé pozemků se v podstatě mohou stát developery a pasivními investory zároveň. Zvýší hodnotu své nemovitosti a přitom nemusejí vkládat vlastní finanční prostředky,“ popisují majitelé Confin Development mimořádnou službu na realitním trhu.

Jakub Jaroš a Lukáš Kobrle naskočili do byznysu s pozemky určenými na stavbu rodinných domů před necelými třemi lety. Cílí na lidi, kteří mají pozemky sice určené k výstavbě, ale nechávají je ležet ladem – buď nevědí, jak by z nich udělali stavební parcely, nebo nechtějí či nemohou investovat do projektu a výstavby sítí i komunikací.

Zároveň pozemky nemohou prodat, protože v takto surovém stavu a bez stavebního povolení o ně nikdo nejeví zájem. „A takové pozemky pak roky leží ladem, přitom jde často o velmi zajímavé lokality,“ zdůrazňuje Jakub Jaroš.

Právě proto Jaroš s Kobrlem postavili Confin Development na unikátní službě, která má status quo zbořit – majitelům říkají, že ze svého špatně prodejného pozemku mohou snadno udělat žádanou zasíťovanou parcelu s tržní cenou.

Stanou se totiž partnery v developerském projektu a zhodnotí svůj pozemek, aniž by je to stálo jedinou korunu. Zatímco klient v této symbióze poskytuje pozemek, Confin investuje peníze do projektu a výstavby infrastruktury.

„Pozemek po celou dobu zůstává v majetku vlastníka, který je pasivním investorem,“ připojuje Jakub Jaroš zásadní bod fungující spolupráce.

Najednou majitel může prodávat pozemek, který by v původním stavu nikdo nechtěl.

O zhodnocení čili přeměnu na stavební parcelu se kompletně stará Confin Development – od přípravy projektu, komunikace s úřady, získání stavebního povolení přes úpravy terénu a budování infrastruktury až po kolaudaci a prodej jednotlivých parcel.

Firma nabízí i výstavbu samotných domů. V určitých fázích projektu dává klient zástavu na pozemku a v každé fázi může Confinu pozemek prodat. Cena pozemku se vždy stanovuje dle toho, v jaké fázi projekt je.

Náklady na přeměnu pozemku se pohybují od jednoho a půl do čtyř milionů korun. A zhodnocení zpravidla dosahuje vyšších desítek procent.

V drtivé většině případů jsou pak parcely určené pro výstavbu rodinných domů a prodávají se přímo koncovým zákazníkům. Ty Confin hledá před výstavbou sítí, když je vydané stavební povolení.

S původním majitelem se následně dělí o zisk předem dohodnutým poměrem.

„Nemusí se jednat jen o procentuální zhodnocení, ale i o zvýšení likvidity pozemku. Najednou majitel může prodávat pozemek, který by v původním stavu nikdo nechtěl ani za desítky korun,“ říká Lukáš Kobrle, podle kterého je takových zdánlivě „ztracených“ pozemků v Česku nezanedbatelné množství.

Konečně dostupné bydlení

Confin Development se zajímá o lokality, které mají potenciál rozvoje – jsou již v územním plánu určené k výstavbě, jsou v dojezdové vzdálenosti velkých měst a přitom v oblastech s dobrou občanskou vybaveností.

Pozemky hledají prostřednictvím makléřských sítí, na doporučení nebo je zájemci případně kontaktují sami.

Nedávno uzavřeli kontrakt na osmdesát parcel v Miroticích, v těsné blízkosti dokončované dálnice D4 za hranicí Středočeského a Jihočeského kraje.

Parcely nabízejí také ve Vinařicích u Týnce nad Labem na rozhraní středních Čech a Pardubického kraje, kde na ladem ležícím pozemku vybudovali během tří let devět kompletně zasíťovaných parcel včetně vodohospodářské infrastruktury, příjezdových cest a pouličního osvětlení.

U obou projektů roční zhodnocení původních pozemků přesáhlo třicet procent, ve Vinařicích je dokonce skoro čtyřicetiprocentní.

Obchodní partneři Confinu říkají, že právě takové lokality mohou lidem pomoci při zajištění dostupného bydlení. Cena není díky větší vzdálenosti od Prahy astronomická, přitom dojezdové časy do hlavního města jsou stále komfortní.

Česko se dlouhodobě řadí mezi evropské země s nejméně dostupným bydlením a podle obou podnikatelů je problém způsoben legislativou, která natahuje proces výstavby, ale právě také velkým množstvím pozemků, které jsou sice určené k výstavbě, majitelé s nimi však nic nedělají.

Buď o ně nejeví zájem, nevědí, jak je dostat do stavu stavební parcely, nebo prostě chtějí držet majetek v nemovitosti.

„V některých městech jim však hrozí, že bude jejich pozemek z hlediska možného způsobu využití downgradován na původní stav před změnou,“ varuje Lukáš Kobrle.

Obce se potřebují rozvíjet, a pokud vlastníci s pozemky určenými k výstavbě nic nedělají, obec může změnit územní plán, aby podpořila vlastníky, kteří s nimi budou aktivně pracovat.

Pokud v tu chvíli nedoložíte, že jste alespoň zahájili projekční práce, může se vám ze stavebního pozemku stát pozemek nestavební,“ vysvětluje.

Full Package

S Jakubem Jarošem se znají ze školy. „Jednou za mnou prostě přišel a zeptal se mě, zda nemám cigaretu,“ směje se Lukáš Kobrle.

Ten se v oblasti nemovitostí pohybuje více než deset let, zkušenosti s nimi sbíral i jako privátní bankéř pro top afluentní klienty.

Jakub Jaroš zase roky vlastní společnost, která se zabývá grantovým poradenstvím, od zpracování žádostí o dotace až po zajištění výběrových řízení. Jejím prostřednictvím zajistil obcím a městům finanční prostředky pro projekty ve výši několika miliard korun. Kontakty a zkušenosti z dotačního poradenství teď využívá i v developmentu a nemovitostech.

Společné podnikání začalo původně jako soukromá investice. Jakub chtěl zhodnotit peníze, které získal z prodeje bytu, a Lukáš mu předložil několik investičních příležitostí na koupi pozemků.

Zajímavých nabídek bylo k jejich překvapení více. Nakonec se o podobné typy investic začali zajímat i lidé z jejich okolí, začaly přibývat finanční prostředky na společné investice a z koníčku se stal byznys.

Confin Development od té doby vyprojektoval už přes sto pozemků určených k výstavbě s tržní hodnotou nad 350 milionů korun.

„Na začátku jsme chtěli prodávat jen samotné pozemky. Postupem času jsme přišli na to, že trh chce něco jiného a je třeba dodávat ‚full package‘, kdy koncovým klientům nabídneme nejen zasíťovaný pozemek, ale i realizaci domu na klíč,“ říká Lukáš Kobrle.

Do budoucna chtějí svoje podnikání rozšířit na celé Česko, ve hře je vznik nemovitostního fondu a další aktivity v oblasti nemovitostí, jako je nákup a rekonstrukce činžovních domů, které budou přinášet atraktivní zhodnocení.