Velcí investoři se začínají ve velkém přesouvat k dluhopisům, kde je lákají vysoké výnosy. Po velmi špatném roce, kdy ceny dluhopisů kvůli růstu úrokových sazeb klesaly, je nyní podle analytiků vhodná doba k investicím do dluhopisů se vrátit, napsal britský ekonomický list Financial Times. Například společnost Capital Group odhaduje, že v nejbližších letech dluhopisy přilákají investice zhruba za bilion dolarů (téměř 22 bilionů korun).

Americká centrální banka (Fed) v posledním roce vytrvale zvyšovala úrokové sazby ve snaze bojovat s inflací. Prostředí s vysokými úroky obvykle snižuje atraktivitu dluhopisů, jejich ceny proto klesají. Vzhledem k tomu, že ceny a výnosy se pohybují opačně, každý pokles ceny znamená zvýšení výnosu do splatnosti. Výnosy státních dluhopisů jsou tak v současné době vyšší než po většinu minulého desetiletí.

Fed bude v nynějším cyklu zpřísňování měnové politiky zřejmě už brzy hotov, a proto je podle expertů nyní ta správná doba na nákup státních i podnikových dluhopisů. Dluhopisy tak už nenakupují pouze velcí investoři, ale přidávají se k nim i ti drobní, což jsou typicky domácnosti.

„Dluhopisy jsou poprvé po dlouhé době opět v kurzu. Při nulových sazbách to byla několik let nuda,“ řekl investiční ředitel Sebastien Page ze společnosti T Rowe Price, kde má na starosti globální strategii pro více aktiv. „Je to velmi jednoduché – výnosy jsou teď mnohem vyšší, a to zkrátka znamená, že máte i vyšší očekávané výnosy,“ dodal Page, který v této kategorii preferuje podnikové dluhopisy.

Společnost Morningstar odhaduje, že loni jen ve Spojených státech odteklo z aktivně řízených fondů s pevným výnosem více než 332 miliard dolarů. Nyní se ale situace změnila a za první čtyři měsíce letošního roku přiteklo do fondů s pevným výnosem více než sto miliard dolarů.

„Jsme svědky obrovských přesunů do fondů s pevným výnosem,“ řekla před několika dny na konferenci Milkenova institutu výkonná ředitelka společnosti State Street Global Advisors Yie-Hsin Hungová. Její podnik má ve správě peníze investorů za 3,6 bilionu dolarů. Výkonný ředitel společnosti Capital Group Mike Gitlin pak upozornil, že jeho podnik získává od investorů nyní v průměru pšt set milionů dolarů týdně, které směřují na dluhopisové trhy. Capital Group spravuje aktiva za 2,2 bilionu dolarů.

Značný zájem o investice do dluhopisů částečně souvisí s tím, že si dluhopisy loni vedly hodně špatně. Výnos dvouletých amerických státních dluhopisů, který se pohybuje podle očekávaného vývoje úrokových sazeb, vzrostl z 0,7 procenta na 4,4 procenta, zatímco výnos desetiletých dluhopisů se po cenovém poklesu zvýšil z 1,5 procenta na 3,8 procenta ročně. Nyní se výnos dvouletých dluhopisů pohybuje kolem 4,2 procenta, výnos desetiletých dluhopisů je blízko 3,6 procenta.