Japonské akciové trhy v noci ze středy na čtvrtek zažily nebývalý klid, ale investoři se naopak ocitli v krátkodobém chaosu. Na hlavní tokijské burze, třetí největší na světě, se totiž dvě hodiny po jejím otevření zcela zastavilo obchodování.

Jejího provozovatele, firmu Japan Exchange Group postihl kvůli technické chybě největší výpadek obchodování od roku 1999 – tedy od chvíle, kdy burza plně přešla na digitální obchodování.

Japan Exchange Group je největší provozovatel burzovních platforem v Japonsku a technické problémy tak ovlivnily více než 2500 na burze zalistovaných firem. A to zrovna v  den, kdy japonské úřady zveřejňovaly nová ekonomická data.

Tajemník japonské vlády Katsunobu Kato uvedl, že odstávka byla „velmi politováníhodná“, protože omezila investiční příležitosti.“ Omlouváme se investorům a účastníkům trhu za narušení,“ uvedla k tomu Japan Exchange Group a vyloučila, že by šlo o hackerský útok. 

Odborníci ale uvádějí, že i tak může být důvěra investorů v japonskou obchodní platformu narušena. Mají totiž na paměti například nedávné srpnové události z Nového Zélandu, kde hackerské útoky vedené ze zámoří na čtyři dny vyřadily tamní burzu z provozu.

Zatím ale není jasné, co přesně za největším výpadkem od dob zavedení elektronického obchodování v Japonsku stojí. Obchodní platformu vyvinula japonská technologická firma Fujitsu, technický problém ale mohl vzniknout také v samostatném systému pro správu dat, který Fujitsu nevyvíjela.

Analytici varují před velkými výkyvy.

Výpadek se ale nedotkl jen třetí největší burzy světa, stejnou obchodní platformu využívají i regionální burzy v Nagoje nebo Sapporu. A Japan Exchange Group není zatím schopná říct, zdali se obchodování na burzách rozjede už v pátek, nebo až po víkendu. 

Nečekaně pozastavené obchodování se samozřejmě dotklo všech makléřů a brokerských společností, které na burzovním parketu plní příkazy investorů. Mluvčí největšího japonského brokera Nomury uvedla, že provedla všechny burzovní příkazy, ovšem neví, zdali se do systému nakonec propíšou.

Analytici pak varují, že po znovuspuštění obchodování budou na trhu viditelné velké výkyvy.

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

Obchodování na tokijské burze se v poslední dekádě, kdy byla implementována platforma od Fujitsu, velké problémy vyhýbaly. Ty byly charakteristické pro začátek tisíciletí, kdy k méně zásadnímu přerušení došlo v roce 2005.