skip to main content

Íránský upírský western, irský animák a vřava 2. světové války. Tři tipy na filmový večer

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Tipy na dva filmy a jeden seriál si pro vás připravil redaktor Ondřej Kinkor.

Sama nocí tmou

Reklama

(Aerovod, 99 minut, 2014)

Počkejte si na setmění a pusťte si černobílý upírský western íránské režisérky Any Lily Amirpour. Je před vámi story, v níž najdete stopy Jima Jarmusche, Quentina Tarantina, Batmana nebo Kabinetu Doktora Caligariho. A nechybí ani novodobý James Dean nebo Sofia Loren.

Tenhle mix hororových filmů, romance, komiksu, íránské nové vlny, westernu a černého humoru dostanete zabalený ve vizuálně dokonale zpracovaném příběhu mladé osamělé upírky, která se za zvuků brilantního soundtracku toulá v temných ulicích Zkaženého města, kde nastoluje pořádek. 

Moc slunce si ve filmu neužijete, ale spolehlivě vám to vynahradí třeba ikonická scéna upíří hipsterky jedoucí na skateboardu ve vlajícím čádoru. Tu už z hlavy nedostanete.

Píseň moře

Reklama

(Aerovod, originální znění s titulky, YouTube, česky, 94 minut, 2014)

Kreslená pohádka, kterou si můžete pustit jak s dětmi, tak i bez nich. A popravdě, druhá varianta bez českého dabingu je o míle lepší. V každém případě ale od filmu, za který irský režisér Tomm Moore v roce 2015 získal nominaci na Oscara, nečekejte divoký animák v pixarovském stylu.

V Písni moře se před vámi rozprostře něžně podaný příběh vycházející z keltské legendy o tuleních lidech pojmenovaných selkie, kde hlavní úkol připadl maličké dívce Sorsie. Právě ona je poslední z tuleních víl, která jediná může zachránit všechny pohádkové bytosti. Jednoduché, čisté, krásné. A vůbec nevadí, že tohle všechno se před vašimi očima odehrává ve starém dobrém 2D. Vlastně naopak.

Bratrstvo neohrožených

(HBO GO, 10 dílů, 2001)

Easy Company. Elitní jednotka americké armády podílející se na nejzásadnějších operacích druhé světové války a její cesta nacisty obsazenou Evropou vedoucí od francouzského pobřeží až k Hitlerovu Orlímu hnízdu. 

Cesta, kterou provázely děsivé a v seriálu produkovaném vedle HBO i dvojicí Steven Spielberg a Tom Hanks dokonale zpracované bitvy. Ale taky přátelství chlapů, jejichž životnost se v lepším případě počítala na týdny. A hlavně naděje, že tohle šílenství po porážce Německa jednou skončí.

Chvílemi nebudete dýchat vzrušením, občas budete nevěřícně kroutit hlavou nad tím, co všechno museli vojáci při osvobozování Evropy vydržet, ale především se po každém novém díle budete ptát, jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít.

Reklama
Reklama