Kdo by nechtěl světelný meč z Hvězdných válek nebo laserovou pistoli z oblíbeného komiksu? Většinou to ale skončí jen u toho chtění. Laborant z německého Wuppertalu Patrick Priebe si ale v roce 2010 po návratu z kina – z druhého dílu Iron Mana – svou touhu splnil a jen tak doma si vyrobil Iron Manův laser střílející z dlaně na popud prstů.

Čímž vstoupil do svého nového profesního života. V laboratoři už nepracuje, dnes je z Priebeho výrobce „superpomůcek“ z filmů a videoher na plný úvazek a své věci také prodává.

Jeho posledním dílem je střílející laserová rukavice, kterou nosil Robert Downey jr. jako Iron Man ve filmu Avengers: Age of Ultron. Má na sobě několik barevných vrstev a palebný mechanismus je vyroben z mědi. „Měď je skvělá, když vyrábíte pohyblivé části, protože se mimořádně hladce posouvají,“ vysvětlil Priebe na webu CNET.

Z mechanismu lze střílet dvěma laserovými paprsky. Z dlaně střílí modrý laser o výkonu 700 mW a na videu Priebe ukazuje, jak s ním odpaluje nafukovací balonky a vypaluje vzory do dřeva a do pomeranče. Ze hřbetu ruky pak lze vystřelit chladnější červený třísetmiliwattový laser. Proti Ultronovi by asi rukavice neobstála, ale jako funkční hračka potěší každého filmového fanouška.

Fanouškům, kteří si chtějí rozšířit sbírku filmových suvenýrů, prý na přání na hračce i něco změní.

„Lidi dostanou víc, než co si zaplatí, protože když už něco vyrobím, musím z toho mít radost. Prodal jsem jednu pušku, na které jsem pracoval 120 hodin, za 4000 dolarů. Na Iron Manově rukavici jsem pracoval tři týdny deset hodin denně,“ vypráví Priebe. „Vytvářím hračky, dělám to, protože mě to baví, a co neprodám, rozmontuju a použiju pro něco jiného,“ dodal pro CNN.

Na kontě má Priebe třeba i střílející digitálky jako z Jamese Bonda. Jeho video z loňského listopadu, kde je předvádí, má na YouTube milion tři sta tisíc zhlédnutí. I když prý není fanouškem agenta 007 a inspirovala ho spíš videohra Golden Eye vycházející ze stejnojmenné bondovky Zlaté oko z roku 1995. Jen baterie v hodinkách na laser o výkonu 1500 mW nestačí a vydrží pouhých pět až deset minut.

Napodobeninu laserové zbraně z videohry League of Legends od něj zase koupil přímo tvůrce hry, společnost Riot Games. „Nechtěli věřit, když jsem řekl, že jsem ji dělal doma,“ konstatuje Priebe.

Kromě prodeje svých věcí také wuppertalský „Iron Man“ vydělává na reklamě na YouTube a tvořil i rekvizity pro americký sci-fi seriál Skladiště 13.