Mladá brněnská společnost Pekat Vision, která pomocí umělé inteligence odhaluje defekty v průmyslové výrobě, míří pod křídla italského holdingu Datalogic. Akvizice za 400 milionů korun byla dokončena v pondělí, oznámila firma. Datalogic nyní chce českou technologii integrovat do svých produktů.

‚‚Cílem akvizice je upevnit naše dovednosti v oblasti strojového a hlubokého učení a obohatit naši nabídku hardwarových produktů o řešení založená na vysoce výkonných algoritmech,“ uvedla generální ředitelka skupiny Datalogic Valentina Volta.

Italská společnost s obratem zhruba půl miliardy eur se specializuje na automatizaci procesů v maloobchodě, výrobě či logistice. Vyvíjí nejrůznější senzory, čtečky čárových kódů nebo laserové značkovací systémy.

Startup Pekat Vision založil před čtyřmi lety programátor Petr Šmíd. Jeho firma vyvinula software, který dokáže u produktů sjíždějících z výrobní linky automaticky detekovat chyby. Za pomoci umělé inteligence se totiž naučí, jak má výrobek na lince vypadat, a když pak kamera vyfotí nějaký produkt, který se od toho správného liší, software ho okamžitě odhalí. 

Vizuální kontrolu kvality dnes ve většině továren provádějí lidé, jde však o monotónní činnost, která vyžaduje značnou míru soustředění. Kvůli únavě či nepozornosti může mnoho výrobků s vadami proklouznout. Technologii od Pekat Vision lze využít prakticky u jakékoli výroby – poradí si se všemi povrchy a materiály výsledných produktů.

‚‚Naše technologie je nezávislá na oblastech použití a umožňuje automatizovat procesy v různých odvětvích, od výroby přes dopravu a logistiku až po maloobchodní prodejny. Jsme hrdí na to, že můžeme spojit své síly se společností Datalogic a rozšířit naše podnikání po celém světě,“ komentoval akvizici Šmíd. 

Už dříve pro Forbes řekl, že řešení nemusí nutně kontrolory v továrnách nahradit a může jejich činnost doplnit. ‚‚Má to i efekt, že je zboží kvalitnější, roste značka a sníží se reklamace, které můžou být velmi nákladné, když se třeba celá várka zboží musí vracet,“ uvedl loni.

Investice se vrátila s osminásobným zhodnocením.

Firma, do které Šmíd v začátcích investoval jednotky milionů, vyrostla v posledních letech i díky podpoře pražského fondu pro začínající startupy Lighthouse Ventures.

‚‚Pekat Vision je první společností, do které kdy Lighthouse Ventures investoval, a první, která byla prodána. Jsme velmi spokojeni, že se investorům, kteří nám důvěřovali, investice vrátila s osminásobným zhodnocením, a to za méně než tři roky,“ konstatuje Michal Zálešák, zakladatel a řídící partner Lighthouse Ventures.

Pekat Vision vzbudil ohlas i mezi odbornou veřejností, firma zvítězila v AI Award v kategorii Startup roku a v roce 2020 se dostala mezi finalisty Startup World Cupu.