Co uslyšíte, budete-li naslouchat Billu Gatesovi? Všechno, co jste kdy chtěli vědět o budoucnosti, ale báli jste se zeptat. Filantrop a zakladatel společnosti Microsoft předpověděl před pěti lety pandemii s varováním, že na ni není nikdo připraven, a nebyla to od něj jediná slova o tom, co nastane.
Právě trefa ohledně koronaviru zavdala popud k připomenutí dalších správných Gatesových odhadů.
Jejich zdrojem je Gatesova kniha „Business @ the Speed of Thought“ z roku 1999. Ta obsahuje 15 předpovědí, přičemž jejich porovnání s tím, co se vyplnilo, takřka leká. Jednomu z nejbohatších lidí světa může v roli proroků konkurovat snad jen kreslená rodinka Simpsonových, v jejichž příbězích z minulých let nacházejí příznivci seriálu dnes již vyplněné predikce.
Homera však tentokrát nechme stranou, stejně jako nadsázku. Věnujme se někdejším 15 vizím, které jsou nyní realitou. Tyto vize se sice na rozdíl od té pandemické týkají Gatesova oboru, takže vidět budoucnost tohoto ražení bylo pro miliardáře snadnější, ale přesto vykazují pozoruhodný odhad.
1. Srovnávače cen
Gates: „Budou vyvinuty služby automatického porovnávače cen, takže bude snadné najít nejlevnější produkt.“
Skutečnost: Běžná věc. Existují specializované weby, které srovnávají, kolik kde vyhlédnuté zboží stojí.
2. Mobilní zařízení
Gates: „Lidé u sebe budou nosit malá zařízení, která jim umožní být nejen v neustálém kontaktu i se vzdáleným okolím, ale také elektronickou formou nakupovat, kontrolovat novinky, rezervované letenky nebo finanční trhy.“
Skutečnost: Odpověď možná zrovna držíte v ruce, pokud čtete tento text z chytrého telefonu.
3. Okamžité platby a lepší zdravotní péče prostřednictvím webu
Gates: „Lidé se budou starat o své finance, platit účty a komunikovat s lékařem přes internet.“
Skutečnost: Spravovat účet přes internet je pro mnoho lidí stejně samozřejmé jako pro obyvatele Wu-chanu pojídání netopýrů. A právě „čínská chřipka“ zvýraznila perspektivu telemedicíny.
4. Přístroje jako osobní asistenti
Gates: „Přístroje se stanou osobními asistenty či společníky – propojí a synchronizují všechna zařízení, ať už doma, nebo v kanceláři. A když půjdete do obchodu, řeknete takovému asistentovi, co hodláte vařit, a on vygeneruje seznam ingrediencí, které je třeba nakoupit.“
Skutečnost: Hlasoví asistenti, jakým je třeba Amazon Alexa, nabízejí osobní přístup a informace jde získat pouhým požádáním. Jiný typ inteligentních zařízení je schopen přizpůsobit podmínky podle běžných potřeb a zvyků uživatele, kupříkladu automaticky nastavit teplotu před jeho příchodem domů.
5. Online monitorování domova
Gates: „Nepřetržité videosnímání bytu či domu umožní majiteli kontrolu v době, kdy není přítomen.“
Skutečnost: Prohlédnout si na mobilu přenos z opuštěného bytu a dostávat upozornění na nestandardní situace – koho taková služba dnes udiví?
6. Sociální sítě
Gates: „Privátní webové stránky, na nichž budou figurovat přátelé a rodiny, umožní chatovat a snadno plánovat různé akce.“
Skutečnost: Facebook, WhatsApp, Instagram, Snapchat… No, zcela privátní tyto stránky nejsou, jak potvrzují problémy se zneužíváním informací, nicméně právě tyto platformy umožňují lidem být prakticky v neustálém kontaktu a domlouvat se spolu.
7. Automatizované propagační nabídky
Gates: „Software bude vědět, kam jste si vyrazili, a tam vám nabídne aktivity, výlety, návštěvu památek, různé slevy a podobně.“
Skutečnost: Na základě lokalizace polohy, rezervace hotelu, eventuálně zájmu konkrétního člověka vyhledají aplikace přesně to, o čem Gates hovořil.
8. Živé diskusní weby při sportovních přenosech
Gates: „Při sledování sportovních live přenosů vám weby poskytnou možnost diskuse o tom, co se právě děje. A také zapojení do hlasování o tom, kdo vyhraje.“
Skutečnost: O vítězi nemusíte jen hlasovat, ale rovnou si na něj ve víceméně kterémkoli okamžiku zápasu či závodu vsadit. A následně si v diskusi postěžovat, že jste zase přišli o peníze.
9. Chytrá reklama
Gates: „Zařízení budou znát vaše nákupní preference a podle nich přizpůsobí zobrazované reklamy.“
Skutečnost: K ověření správnosti předpovědi stačí primitivní pokus: zadejte do vyhledávače dejme tomu běžecké boty. Ty na vás poté budou „vykukovat“ z každé otevřené stránky na internetu s tak vytrvalou agresivitou, až vás rozbolí nohy i bez běhání.
10. Odkazy na stránky během televizního vysílání
Gates: „TV vysílání bude obsahovat odkazy na relevantní webové stránky, které budou doplněním toho, co právě sledujete.“
Skutečnost: Zejména v reklamách je toto poměrně běžný model, odkazy na web provázejí například i zpravodajství.
11. Online diskusní kluby
Gates: „Obyvatelé měst a zemí budou moci vést internetové debaty o problémech, které se jich dotýkají, jako je místní politika, územní plánování nebo bezpečnost.“
Skutečnost: Čau lidi! Ne že by tedy český premiér vedl rovnou debaty, ale jeho one man show je následně hodně probírána. Twitter a Facebook sehrály nemalé role v takzvaném africkém jaru, jež leckde přineslo změny politického systému. Aktuálně ovlivňují i hnutí Black Lives Matter, řeší problémy lidí ze stejné čtvrti a tak dál.
12. Zájmové online weby
Gates: „Online komunity nebudou ovlivněny polohou, ale společným zájmem.“
Skutečnost: Stalo se.
13. Software pro řízení projektů
Gates: „Projektoví manažeři dávající dohromady tým budou moci popsat projekt a obdrží doporučení na vhodné lidi, kteří vyhovují jejich požadavkům.“
Skutečnost: Díky online prostoru se propojují experti s dalšími, kteří jsou zárukou úspěšného projektu.
14. Online nábor
Gates: „Lidé hledající práci mohou najít příležitosti deklarováním svých schopností, vzdělání i požadavků.“
Skutečnost: Ukázkovým příkladem naplnění vize je LinkedIn, oblíbený web náborářů.
15. Online byznysové komunity
Gates: „Ve společném virtuálním prostředí se budou moci firmy ucházet o nabídky či naopak samy práci nabízet. Bude to efektivní jak pro velké společnosti, tak pro drobné živnostníky.“
Skutečnost: Neexistuje sice jednotné tržiště veškerých oborů a činností, nicméně některé weby – namátkou upwork.com – se Gatesovým představám blíží.