Jablonecký Jablotron odpojí Rusko od svých zabezpečovacích systémů. Je to reakce na vojenskou agresi, kterou země rozpoutala na Ukrajině.

Podle devětapadesátého nejbohatšího Čecha a zakladatele firmy Dalibora Dědka jde o jednu z možností, jak se proti ruskému násilí bránit. „Nikdo z nás by neměl sedět s rukama v klíně, protože hrozí, že přijdeme o svobodu. A já si ještě stále dobře vybavuji ten hrozný pocit, když mi bylo jedenáct let a do naší republiky vjely ruské tanky,“ říká podnikatel.

Jako první krok už Jablotron zastavil veškerý prodej svých produktů do Ruska, a to i přes zprostředkovatelské firmy. Dalším pak bude vypnutí serverů pro ruské uživatele, včetně pultů centrální ochrany.

„Sekundu před vypnutím našich systémů jim přijde na mobil zpráva, proč to děláme. Že nesouhlasíme s ruskou agresí a po nich chceme, aby nezůstali spolupachateli zabíjení na Ukrajině. Protože ti lidé v Rusku absolutně nechápou, co se tam děje, nemají pravdivé informace,“ připomíná Dědek.

Podle českého miliardáře se vypnutí dotkne řádově desetitisíce instalací. A firma k razantnímu kroku přistoupila s vědomím, že za něj může následovat odplata.

„Jsme si vědomi následků, proto musíme naše servery dobře zazálohovat. Hrozí, že ruští hackeři napadnou naše systémy, což se pak může dotknout statisíce uživatelů po celém světě, kteří naše produkty používají. Nechci ale patřit mezi zbabělce, kteří se na to, co se na Ukrajině děje, budou dívat a říkat, ať s tím někdo něco udělá,“ vysvětluje svůj postoj.

Jablotron už v rámci pomoci ukrajinským uprchlíkům nabídl možnost ubytování ve svém rekreačním středisku ve Vesci v Mírové pod Kozákovem. Do vytápěných chatiček se vejde kolem čtyřiceti rodin a je tu i možnost školky a přípravy jídel.

„O víkendu jsme pak ubytovali i děti našich ukrajinských zaměstnankyň, které za nimi z Ukrajiny dorazily. Ty teď bydlejí pohromadě v naší horské chatě v Jizerkách,“ dodává Dědek.

Skupina Jablotron je největším tuzemským výrobcem alarmů. Loni dosáhla provozní ziskovosti EBITDA zhruba 880 milionů korun a tržeb 3,3 miliardy.