Jack Ma, zakladatel čínského e-commerce giganta Alibaba, vyhlíží v blízkém horizontu významné změny. Ty se týkají nastupující umělé inteligence (AI) a jejího vlivu na společnost. Podle 23. nejbohatší muže planety v žebříčku Forbesu s jměním přesahujícím 30 miliard dolarů AI předstihne v příštích 30 letech znalosti lidstva, což povede ke ztrátě pracovních míst, zaspekuloval Ma pro americkou televizi CNBC.

„Nová vlna přichází. Práce bude ztracena,“ řekl Ma. „Ti, kteří se nové vlny chytí, budou bohatší a úspěšnější,“ radí těm, kteří studují nebo kteří se rozhodují o tom, na jakou školu poslat své ratolesti. Zároveň doplnil, že pro ty, kteří na novou vlnu nenaskočí, bude budoucnost „bolestivá“.

Čtěte také: Nejtěžší věc podle Melindy Gates, kterou si musíte projít, pokud chcete uspět

Srdcem rychle přicházející nové technologické doby budou podle Jacka Ma data. A dle jeho prognóz dalšího vývoje na trhu práce vidí do budoucna nesmírnou hodnotu v dovednostech, které jsou spojeny s daty a s jejich analýzou. „Svět bude postavený na datech,“ řekl. „Myslím, že jsme teprve v počáteční fázi této datové doby.“

Není tajemstvím, že Alibaba drží obrovské množství dat o svých zákaznících, přičemž mnoho z nich na stránky eshopu přichází několikrát za den. A tato informační studnice otevřela čínskému podnikateli oči ohledně toho, jak bude svět vypadat za několik desítek let.

Jack_Ma

„Víme, že data se v lidském životě stávají  čím dál podstatnější. Zítra bude (s internetem věcí) propojeno vše,“ řekl moderátorovi.

Čínský miliardář ale není jediným byznysovým guru, který zdůrazňuje důležitost analytických dovedností. Šéf amerických firem Tesla a SpaceX Elon Musk pracuje na projektu, který má za cíl propojit lidský mozek s počítačem, což by mělo zvýšit jeho „neuvěřitelně nízkou“ rychlost v procesu zpracování dat.

Spoluzakladatel Microsoftu a nejbohatší muž planety Bill Gates zase uvedl, že schopnost zkrotit informace změní světové zdravotnictví a zamezí šíření nemocí. Šéf mateřské společnosti Googlu Alphabet Eric Schmidt a Jonathan Rosenberg, poradce zakladatele Googlu Larryho Page, se shodují na tom, že datová analytika je mezi top dovednostmi, které by se mladí profesionálové měli učit.

„Datovou analytikou myslím základní znalosti o tom, jak funguje statistika a jak lidé z velkých dat vyvozují závěry,“ vysvětluje Schmidt. „A tato datová analytika je nesmírně důležitá pro současnou generaci mladých lidí. To je přesně ten svět, do kterého vstupujete,“ uzavřel.