Deník The Wall Street Journal přišel v pátek se zprávou, že se pátý nejbohatší Číňan a zakladatel Alibaba Group Jack Ma chystá zbavit více než padesáti procentního podílu ve fintechové Ant Group. Čínský miliardář se tak chce nejspíš vyvléct z nežádané pozornosti, kteoru mu věnuje Čínská komunistická strana.

U čínského režimu propadl Jack Ma v nemilost v roce 2020. Prohlásil tehdy, že státní regulační mechanismy zabraňují inovacím a technologickému rozvoji. Dalo by se říci, že po tomto kritickém komentáři se po Maovi slehla zem a o jeho osudu se pouze spekulovalo.

Že Jack Ma na svém útěku před totalitním režimem v současnosti úplně nestrádá dokumentují fotografie, které ho zachytily na návštěvě třeba i v České republice na golfovém hřišti kousek od Prahy. Objevil se v Rakousku, v Nizozemsku a se svou jachtou měl kotvit také na Mallorce.

Cestování po Evropě si Jack Ma užívá nejspíš díky oběti, kterou podstoupil převodem svého podílu v Ant Group, čínské společnosti podnikající v oboru finančních technologií a služeb. Podle informací agentury Bloomberg nyní Ma disponuje těsně nadpolovičním podílem na kontrole společnosti (50,28 procenta). V budoucnu by však jeho podíl neměl překročit 8,8 procenta. 

Zdroje Bloomberg potvrdili, že se tímto krokem společnost vyhne tlakům ze strany státu a značně se ji tak uleví. Na chodu společnosti nemá Jack Ma velký podíl ani v Alibaba Group, čínské jedničce v e-commerce pod kterou patří internetový obchod AliExpress.

V Alibabě se Jack Ma vzdal pozice předsedy správní rady už v roce 2019. I proto by dle investorů jeho osoba neměla nijak výrazně negativně ovlivnit chystaný vstup Alibaby na hongkongskou burzu.