Je to jako módní přehlídka, jako nápověda pro Ježíška, co bude v letošních vánočních přáních a snad i balíčcích. Prezentace novinek společnosti Apple, která se v září soustřeďuje na nová mobilní zařízení a především na nový iPhone.

I letos byla excitovaná očekávání. Jen pár dní před prezentací se vynořila šeptanda, podle níž bude mít nový iPhone 13 možnost satelitní komunikace. A jeho uživatelé, mírně otrávení oligopolem operátorů, se začali těšit.

Nic takového nenastalo – a naštěstí ani uvažované zdražení telefonů. Už takhle si za cenu nového iPhonu dávno koupíte slušný notebook a nejdražší verzi iPhone 13 Pro Max koupíte za bezmála 48 000 korun. Za to si už vyberete slušně nadupaný notebook, jenže popravdě řečeno, nový iPhone se mu výkonově blíží.

Co tedy Tim Cook a spol. vlastně představili? Nové hodinky Apple Watch Series 7, novou řadu telefonů iPhone 13 a dva nové tablety: levnější iPad a malý iPad Mini. Nebudeme se zdržovat přepisováním parametrů, spíše se zastavíme u kontextu.

Nové Apple Watch působí mírně lehčím dojmem, a to přesto, že obě velikostní provedení o milimetr narostla. Může za to především obrazovka, která je dotáhnutá do okrajů – oproti šesté sérii se její plocha zvětšila údajně o pětinu.

Dokonalý displej je něco, co Apple Watch dlouhodobě posunuje daleko před konkurenci. Skvělý OLED displej, který se nemusí zhasínat, když na něj nekoukáte, a také promyšlené zobrazení informací. Novým Watch ale chybí senzory, na kterých se stále zatím pracuje, ani vám nezměří teplotu.

Od saturace krve kyslíkem a EKG žádný nový senzor nepřibyl. I to je důvod, proč s přechodem ze starších modelů nemusíte spěchat. Pokud ovšem o chytrých hodinkách na zápěstí přemýšlíte a máte už iPhone, jsou Apple Watch samozřejmou volbou.

A nový iPhone 13? Všechno, co byste čekali, je tady: je rychlejší, má lepší displej, stranou pozornosti je i velmi důležitý desetiprocentní nárůst výdrže provozu na baterii, za nímž stojí jak větší baterie, tak optimalizace softwaru.

I třináctkový iPhone má dvě základní řady. Tu normální a pak Pro řadu, v každé navíc nabízí dvě velikosti. Modely Pro / Pro Max odlišuje především displej s technologií ProMotion, pracující s dynamickou zobrazovací frekvencí 10–120 hertzů. Díky ní je obraz buď energeticky úspornější, protože se méně překresluje, nebo ještě ostřejší a méně blikající.

Navíc mají oba modely třetí čočku pro lepší focení. Ostatně fotografie a video jsou pro uživatele největší zlepšení třináctek. Apple implementoval širokoúhlou čočku, která umožní při videorozhovorech nebo filmování soustředit obraz na to, kde se pohybuje postava a sledovat její pohyb.

Pak je tu režim Cinematic, kdy lze i po nafocení měnit hloubku ostrosti snímku, či v průběhu natáčení automaticky zaostřit na předmět ve scéně, který je v akci. Modely z řady Pro také umějí zaznamenávat video ve formátu ProRes, který je určený pro profesionální použití, má menší ztrátovost komprese a hodí se údajně i pro profesionální filmaře.

U fotoaparátů záleží na dokonalém softwaru a také silném procesoru.

Nová funkce fotografických stylů funguje napříč scénami a objekty a na rozdíl od jednoduchého filtru inteligentně aplikuje správné úpravy na různé části fotografie, aby byly zachovány důležité prvky.

I to je skvělá změna, jíž Apple ukazuje, jak u fotoaparátů záleží na dokonalém softwaru a také silném procesoru. Řada nových funkcí totiž těží z umělé inteligence, neuronových sítí a podpory obého přímo v applovských procesorech.

Nové iPady ponechme stranou. Dobré jsou oba, ale průlomový je ten první, klasický iPad za cenu do deseti tisíc korun – z pohledu firmy levný, ale přitom výkonný tablet, který výkonově předežene i řadu Chromebooků, kterým má na trhu konkurovat. Výkonnější nový iPad Mini je menší a stojí o pět tisíc více.

Stranou pozornosti v Česku zůstávají nové služby Apple. Pravda je, že fanoušky díla Isaaca Asimova nadchne koncem září premiéra seriálu Nadace, ale celkově podstatnější bude aplikace Fitness+.

Tu Apple propojuje celým portfoliem svých produktů: v hodinkách hlídá váš tep v průběhu cvičení, na iPadu, televizi nebo mobilu vás trenér úkoluje a předvádí cviky. Nově si můžete do tréninku na dálku připojit kamarády a cvičit s nimi a na obrazovce vidět, jak se potí i oni.

Apple rozšířil počet zemí, kde je aplikace dostupná a také počty tréninků třeba o pilates nebo meditaci na celkovou jedenáctku. V Česku aplikace dostupná není, ale snad ji firma jednou také otitulkuje a spustí i u nás.

Vydání Forbesu Outsider

Představení produktů ukazuje, v čem je Tim Cook skvělý: umí donutit stávající uživatele sáhnout znovu a znovu do peněženky a nakupovat nová zařízení i nové služby, od hodinek přes sluchátka až po televizní pořady a předplatná za cvičení.

Úžasná provázanost, kdy telefon pozná, že vedle něj leží nové AirPody a sám se o všechno postará, má ale i své negativum.

Apple zde používá neveřejné API, které není dostupné ostatním výrobcům techniky, čímž je znevýhodňuje. Což je přesně důvod, proč je firma pod drobnohledem regulátorů nejenom v Evropské unii a Spojených státech, ale i v Jižní Koreji nebo Japonsku. Deset let od vybudování mobilního trhu musí Apple přemýšlet, jak jej otevřít nejenom zákazníkům, ale i konkurenci…