Není ani zdaleka tak bohatý, jak se prezentuje, ale ani tak chudý, jak tvrdí jeho kritici. Jaké je skutečné jmění Donalda Trumpa? Podle nejnovějšího žebříčku nejbohatších lidí světa, který sestavil americký Forbes, sahá jeho majetek do výše dvou a půl miliardy dolarů.

S tímto jměním Trump mezi nejbohatšími lidmi světa obsadil 1217. příčku. To je ovšem pro bývalého amerického prezidenta značný propad. Přišel totiž o zhruba 700 milionů dolarů. O rok dříve mu Forbes odhadl výši majetku na tři miliardy dolarů.

Selhání na sítích

Finanční ztráta byla způsobená zejména Trumpovým rozhodnutím vybudovat si vlastní sociální síť Truth, kterou vytvořil v reakci na zrušení jeho účtu na Twitteru.

Původní očekávání bylo, že v roce 2026 bude sociální síť využívat kolem 81 milionů uživatelů. Po roce provozu ji ovšem využívá jen zhruba pět milionů lidí a měsíčně přibývají pouze po stovkách tisíců, což je výrazně pod očekáváním.

Exprezidentovy plány překazil do značné míry Elon Musk. Poté, co totiž Musk Twitter odkoupil, slíbil, že na jeho platformě dostanou prostor i konzervativci, včetně bývalého amerického prezidenta. I kvůli tomu následně hodnota Trumpova podílu v jeho vlastní sociální síti výrazně klesla.

Jak bohatý je Trump?

Když se podíváme na rozdělení Trumpova majetku podle typu aktiv, nejvíce peněz uložil do golfových klubů a resortů, a to celkem 730 milionů dolarů. Dalších 720 milionů investoval do svých newyorských nemovitostí. Třetím nejcennějším aktivem v jeho držení je hotovost a osobní majetek.

Trumpova hotelová společnost vydělává především na jeho jméně. Tuto jeho licenci „Trump“ nacenili redaktoři amerického Forbesu na 240 milionů dolarů. Nemovitosti mimo New York pak ohodnotili na 230 milionů dolarů.

Floridské sídlo exprezidenta Mar-a-Lago. Foto: SITA/AP

Co všechno vlastní?

Jednou z Trumpových nejcennějších nemovitostí je floridské letovisko Mar-a-Lago. Jeho hodnota je přibližně 325 milionů dolarů, a navíc nevykazuje žádný dluh. Tento klub v Palm Beach, který byl jeho domovem po odchodu z Bílého domu, koupil Trump v roce 1985 za deset milionů dolarů.

Další položkou na seznamu jsou golfové kluby a hřiště, jejich cena šplhá k 216 milionům dolarů. Celkem exprezident vlastní deset golfových hřišť v šesti státech USA, dva resorty ve Skotsku a jeden v Irsku.

Hodnota evropských letovisek se pohybuje kolem 94 milionů dolarů. Těm se ovšem příliš nedaří. Podle informací z Irska a Velké Británie vykázala Trump Organization ve svých evropských golfových resortech ztráty přesahující sto milionů dolarů.

Realitní magnát

Při sčítání hodnoty Trumpových nemovitostí bylo nutné se zaměřit nejen na výdělečné resorty, jako je Palos Verdes v Kalifornii, kterou americký Forbes ocenil na 55 milionů dolarů, ale i na ty prodělečné.

Resort Trump National Doral Miamy má sice hodnotu 167 milionů dolarů, ale po zohlednění dluhu klesá jeho cena na 42 milionů. Tento podnik na tom byl špatně už před pandemií a poté tržby klesly o více než čtyřicet procent.

Interiér Trump Tower | Foto: Unsplash/Miltiadis Fragkidis

Také v případě budovy na 1290 Avenue of the Americas má Trump se svým třicetiprocentním podílem v kancelářích a maloobchodě téměř miliardovou sekeru, což hodnotu tohoto majetku výrazně snižuje.

Bývalý prezident má také podíl v dalším manhattanském mrakodrapu pět bloků jižně a jeden blok západně od Trump Tower. Nad tímto věžákem ale nemá žádnou kontrolu. Dohlíží na něj Steven Roth, generální ředitel společnosti Vornado Realty Trust, který v roce 2016 působil v ekonomickém poradním sboru Trumpovy kampaně.

Trump mimoto vlastní dalších sedmnáct bytů a některé maloobchodní prostory v budově Trump Park Avenue za 106 milionů dolarů. Svůj penthouse v tomto domě však už prodal za téměř šestnáct milionů dolarů jen jeden měsíc po nástupu do oválné pracovny.

Trump má také v dlouhodobém pronájmu od roku 1995 do roku 2059 budovu na adrese Wall Street 40 v hodnotě devadesáti milionů dolarů. Tuhle svou pronajatou nemovitost vychvaluje a uvádí, že je větší, vyšší a hodnotnější, než doopravdy je.

Podvod jménem Trump Tower

A není to poprvé. Právě lži o velikosti jeho budov ho nyní možná usvědčí v soudním sporu s generální prokurátorkou New Yorku Letitou James, která Trumpa obviňuje z účasti na finančních podvodech.

Jeho posledním důležitým aktivem je totiž mrakodrap Trump Tower s hodnotou 61 milionů dolarů, kde vlastní kancelářské i maloobchodní prostory.

Nové svědectví v případu naznačuje, že Trump lhal o velikosti Trump Tower, když tvrdil, že poskytuje 22 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných prostor. Záznamy o nemovitosti přitom uvádějí jen 21 tisíc metrů čtverečních, z nichž navíc více než pětinu zabírají nepronajímatelné prvky, jako jsou výtahy, toalety nebo servisní prostory.

Pandemie koronaviru a obliba online nakupování navíc snížila zisky z nemovitostí, ve kterých se nacházejí kamenné prodejny. Obchodní dům na 6 East 57th Street má tak odhadem hodnotu šedesát milionů dolarů. Honosný prodejní prostor s rozlohou šesti tisíc metrů čtverečních stojí hned vedle Páté Avenue, uprostřed mimořádně rušného nákupního centra.

Trump v něm má dlouhodobý pronájem do let 2079 a 2094. Situaci, ve které se nemovitost nachází, nepomohl ani odchod společnosti Nike v roce 2018, která svou vlajkovou prodejnu na pěti patrech přesunula jinam.

Další uložené peníze

A je toho víc. Například části budov Trump Parc a Trump Parc East s hodnotou třicet milionů dolarů, z nichž bývalý prezident prodal tři byty v Trump Parc East za celkem sedm a půl milionu dolarů ještě v době, kdy byl prezidentem. Ve všech třech případech byly kupujícími anonymní fiktivní společnosti.

Trumpův soukromý tryskáč | Foto: SITA,/AP

Na seznamu prezidentova majetku jsou také Trump World Tower za dvacet milionů dolarů a Trump Plaza za šestnáct milionů dolarů. Díky těmto aktivům Trump spravuje maloobchodní prostory poblíž Třetí avenue na Manhattanu, které pronajal různým nájemcům, včetně organizátorů jeho vlastní prezidentské kampaně.

Dále můžeme zmínit Trump Winery ve Virginii s hodnotou třiceti milionů dolarů, Trump International Hotel & Tower za šest milionů dolarů nebo sklady v Trump Palace za jeden milion.

Mimo New York vlastní Trump třicet procent v komplexu tří budov na 555 California Street v San Franciscu. JPMorgan Chase mu v květnu 2021 pomohla získat přes jednu miliardu dolarů, aby nahradila hypotéku na nemovitost v hodnotě 533 milionů dolarů. To Trumpovi a jeho partnerovi Vornado Realty Trust umožnilo vytáhnout z budovy více než 600 milionů dolarů.

Zisky jeho Trump International Hotel & Tower v Chicagu se po jeho vstupu do politiky prudce propadly. Čistý provozní zisk klesl ze sedmnácti milionů dolarů v roce 2015 na dva miliony dolarů v roce 2018.

V neposlední řadě má Trump také poloviční podíl v hotelu Trump International Hotel Las Vegas v celkové odhadované hodnotě 122 milionů. Spolu s miliardářským partnerem Philem Ruffinem prodal Trump v letech 2017 až 2020 desítky bytů v této zlaté věži, která se stala jeho nejaktivnějším realitním aktivem v době, kdy byl ve funkci.

Trump v Oválné pracovně v době výkonu funkce

Hotovosti má dost

Bývalý prezident má nyní větší likviditu než kdykoli během svého působení ve funkci. Jeho osobní majetek a hotovost je zhruba ve výši 610 milionů dolarů, odhaduje americký Forbes.

Inkasoval například z prodeje hotelu ve Washingtonu a získal odhadem 162 milionů dolarů z refinancování budovy v San Francisku. Další peníze, odhadem 76 milionů dolarů, má uložené ve svých třech domech v Palm Beach na Floridě.

V době, kdy byl ve funkci, si Trump koupil nejspíše jen jednu nemovitost. A to letovisko naproti Mar-a-Lago, které mu v roce 2018 prodala jeho sestra za přibližně devatenáct milionů dolarů. Z dnešního úhlu pohledu to byla výhodná koupě.

Další honosná sídla

Ikonou jeho bohatství byl dlouho střešní penthouse o rozloze přes tisíc metrů čtverečních v newyorské Trump Tower v hodnotě 51 milionů dolarů. O apartmánu na vrcholku své věže však původně tvrdil, že má prakticky trojnásobek plochy, než kterou skutečně má, a to tři tisíce metrů čtverečních. Že bývalý americký prezident o jeho opravdové rozloze lhal, není příliš překvapivé, když lhal o velikosti samotného mrakodrapu.

Hlavní vchod do Trump Tower | Foto: Wikimedia, CC-BY-2.0

Dalším jeho honosným sídlem je Seven Springs v Bedfordu za třicet milionů dolarů a vlastní také dům v Saint Martin. Trump tuto nemovitost koupil v roce 2013 od svého přítele a obchodníka z Indiany. Cena nebyla nikdy zveřejněna. V květnu 2017 ji nabídl k prodeji za 28 milionů dolarů a o několik měsíců později cenu snížil, přesto je i dnes stále na trhu.

K Trumpovu majetku patří také dvě letadla a jeden vrtulník v hodnotě patnácti milionů dolarů.

Půjčky dětem

Trumpova daňová přiznání odhalila zajímavé půjčky pro jeho tři nejstarší děti, Dona Jr., Ivanku a Erica. Děti dohromady platily svému otci na úrocích za úvěry v letech 2015 až 2020 asi padesát tisíc dolarů ročně.

Další peníze má Trump z licencování svého jména. Trumpovu podnikání mezi hoteliéry však neprospěly čtyři roky polarizace americké společnosti a nepokoje, které vyústily v útok na americký Kapitol 6. ledna 2022.

Několik držitelů licence ze svých nemovitostí jméno Trump vyřadilo a zdá se, že je jen málo dalších, kteří by byli ochotní je nahradit. „Na dlouho poškodil své jméno i image, a to nejméně na dvě nebo tři desetiletí,“ říká realitní analytik Kevin Brown.