Koronavirová pandemie zamávala životem téměř každého z nás a zdá se, že s velkými změnami ještě nekončíme. Odborníci předpokládají, že se úplně změní způsob, jakým pracujeme a setkáváme se s kolegy. Na prvním místě bude totiž kromě efektivity bezpečí a zdraví zaměstnanců.

Experti ze švýcarské společnosti Vitra teď představili, jak budou vypadat kanceláře nejbližší budoucnosti, které zajistí rozestupy, splní přísné hygienické nároky a neomezí kolektiv v práci. Jaké předpovídají změny?

1) Zdravá kancelář

V kancelářích a na toaletách budou teď už úplnou samozřejmostí dezinfekční prostředky, na některých místech bude běžné měření teploty či kontinuální nošení roušek.

„Denně se budou čistit kliky, povrchy, toalety i sedadla. Dříve běžné rituály jako podání ruky, přátelské obětí či polibek na tvář se začnou považovat za nevhodné,“ predikují odborníci z Vitry.

Přijít do práce nemocný bude náhle zcela nepřijatelné a nejspíš se zvýší počet dní na nemocenské. Pokud však pracovníkovi nebude natolik zle, aby si vzal nemocenskou, bude nejspíš obvyklé pracovat z domova, nebo být v práci v roušce.

Závodní lékaři budou mít silnější hlas a budou hrát významnější roli v zavádění a dodržování těchto postupů.

2) Z domova

Pro mnoho firem to byla během karantény jasná volba: přesunout zaměstnance na home office. A když se překonaly první problémy, ukázalo se, že to může být dokonce efektivnější forma práce, než byla ta v kanceláři.

Práce z domova má ale i další výhody. „Firmy, které umožňují práci na dálku, získávají přístup ke globálnímu zdroji talentů a současně redukují svou ekologickou stopu,“ vypočítávají ve Vitře.

3) Zasedačky venku

Sbohem pondělní porady! V postkoronavirovém světě vyvstane otázka, kde a zda se vůbec setkávat. Mnohé schůzky se teď vyřídí digitálně, týmy se začnou setkávat častěji venku, a to jen když to bude nezbytné.

4) Osobní prostor

Open space jen tak rychle nezmizí, ale začnou se v nich objevovat kóje, které zajistí osobní prostor každému zaměstnanci. Nejspíše se časem objeví předpisy na povinnou velikost prostoru na osobu a vzdálenost mezi lidmi. Některé firmy problém vyřeší i tak, že se lidé budou v kancelářích střídat. Část bude pracovat z domova, část ve firmě. Poté se vystřídají.

5) Kancelář jako místo setkávání

Práce z kanceláře rozhodně nezmizí. Lidé ji budou stále vyhledávat jako místo, kde se mohou plně soustředit na práci, a navíc se formálně i neformálně setkávat s kolegy.

6) Nové tvary, barvy, materiály

Co teď očekáváme od kanceláře? Pocit lidskosti a bezpečí a psychické pohody. „Zřejmě se objeví nové tvary, barvy a materiály, které pomůžou tyto požadavky splňovat,“ předvídají ve Vitře.