Stačí být online, mít čas a odhodlání. Díky internetu je vzdělávání mnohem snazší než kdykoli dřív. A nejde jen o klasické studium, na internetu se můžete naučit i spoustu jiných věcí. Třeba vám online kurzy pomohou plnit novoroční předsevzetí. Je nám jasné, že je lehké propadnout prokrastinaci a nechat hledání a výběr kurzu na jindy. Tak jsme to udělali za vás.

Klasické vzdělání s Khan Academy

Jednou z nejznámějších organizací, které se online vzděláváním zabývají, je Khan Academy, kterou založil absolvent MIT a Harvardu Salman Khan kvůli soukromé výuce svých příbuzných. Dnes je na jeho škole registrováno přes 21 milionů lidí a videa jsou překládána do mnoha cizích jazyků. A to včetně češtiny, takže se nemůžete vymluvit ani na jazykovou bariéru.

Učit se tu můžete všechny klasické předměty, jako jsou matematika, historie, chemie nebo ekonomie, ale třeba i kosmologie a astronomie, takže vám bude jasné, o čem mluví Stephen Hawking v novém filmu Teorie všeho.


Naučte se učit

Pokud si svými schopnostmi nejste úplně jistí, naučte se v tomto kurzu, jak se učit správně. K čemu je trávit hodiny nad látkou, kterou nepochopíte nebo si ji zkrátka nezapamatujete? Mozek toho zvládne hodně – jen se podívejte okolo sebe, co zvládli ostatní – ale potřebuje správný přístup.
Autor: University of California, San Diego
Termín: od 2. ledna, čtyři týdny
Náročnost: minimálně 1 až 2 hodiny týdně (víc, chcete-li získat certifikát)


Učte se mluvit na veřejnosti nebo vyjednávat

Nejde jen o to, sedět v knihách nebo projíždět jeden záznam za druhým na Wikipedii. Vylepšit můžete i své praktické schopnosti. Právě nyní začínají dva kurzy na jednom z největších webů Coursera, kde můžete najít online kurzy od nejlepších univerzit světa.
mluvení na veřejnosti existuje jednoduchá poučka – mluvte, mluvte a mluvte. A pak ještě několik dalších rad, které se dozvíte v kurzu od Univerzity ve Washingtonu.
Autor: University of Washington
Termín: kdykoli
Náročnost: celkem 18 hodin

Musíte-li vyjednávat – o podmínkách smlouvy, platu, známce ve škole nebo o tom, kdo umyje nádobí, naučte se vyhrávat.
Autor: University of Michigan
Termín: kdykoli
Náročnost: celkem 8,5 hodiny


Zlepšete své podnikání

O tom, jak podnikat, se můžete něco naučit i na Khanově škole, ale nezůstávejte jen u ní. Jedna z nejlepších škol na světě, MIT, nabízí online spoustu svých on-line kurzů. Teď v lednu začínají dva: Kdo je váš zákazník? Co můžete svému zákazníkovi nabídnout?
Autor: Massachusetts Institute of Technology
Termín: od 9. ledna, 12 týdnů
Náročnost: 4 hodiny týdně (každý z kurzů)

Jedním z nejlepších kurzů o podnikání je prý ten od univerzity v Marylandu. Na další si ale musíte ještě měsíc počkat – ten o inovacích začíná až v únoru.
Autor: University of Maryland
Termín: od 23. února, 4 týdny
Náročnost: 3—5 hodin týdně


Užijte si svůj volný čas

Sedněte si do křesla, ztlumte světla, dejte si dobré víno a pusťte si – něco jiného než rádio. Vybrat si kvalitní hudbu a naučit se ji ocenit není tak těžké, jak se může zdát. Má vlastní historii, která je zcela spjatá s vývojem společnosti, v každé zemi je (nebo hlavně bývala) odlišná, a když se o ní něco naučíte, určitě se vám to bude hodit. Budete mít nejen lepší odpověď na otázku “jakou hudbu máte rádi?”, ale dokážete lépe ocenit nejen klasiku.
Autor: Yale
Termín: od 12. ledna, osm týdnů
Náročnost: 3—5 hodin týdně

Speciální kategorií je jazz. Pro hodně lidí je to divná a nudná hudba, kterou ostatní uznávají jen proto, aby se neztrapnili. Že se jazzu, do kterého patří i Louis Armstrong, bát nemusíte, vám ukáže tenhle kurz.
Autor: The University of Texas, Austin
Termín: od 20. ledna, deset týdnů
Náročnost: 3 hodiny týdně

O hudbě se můžete hodně naučit i na Khan Academy, kde se věnují i Dvořákově Novosvětské symfonii.


Buďte šťastnější

Vzdělání není jen o znalostech a úkolech. K čemu je být lepší, když je člověk nešťastný? Proto jsme pro vás před Vánoci vyrobili tento speciál, který vám k němu může napomoct.