Jste štastní? A co vás činí šťastnými? Na jednoduchou otázku by logicky měla být i jednoduchá odpověď. Pokud by to ale všichni věděli, neexistovala by taková touha po motivačních knížkách a koučích, kteří se tématu štěstí a spokojenosti v životě věnují.

Právě tyto dvě otázky dostal v rámci akce Ask Me Anything i Bill Gates. Spoluzakladatel Microsoftu a druhý nejbohatší člověk na světě mluvil o čtyřech základních pilířích, díky kterým se aktuálně ve svých 63 letech cítí šťastný.

1. Věnujte se tomu, co vás baví a v čem se cítíte užiteční

Je naprosto přirozené občas zapochybovat, jestli nás práce, kterou vykonáváme, baví a dává nám smysl. Pokud ale tyto pocity přetrvávají, je potřeba položit si otázku: Dělám, co chci a na čem mi nejvíc záleží? Když se v klidu zeptáte sami sebe, měl by podle Gatese zafungovat váš vnitřní hlas, který vám odpoví.

2. Chtějte sdílet a dávat

Co je nejúčinnější pro naše osobní blaho? Udělat šťastným někoho jiného. Bill Gates vede se svou ženou Nadaci Melindy a Billa Gatesových, skrze kterou přispívá na vzdělávání nebo boj proti infekčním chorobám. Není přitom nutné pomáhat finančně, stačí třeba jen někomu věnovat svůj čas, poradit mu, podělit se s ním o své zkušenosti.

3. Zacházejte se svým tělem jako s posvátným chrámem

Je prokázáno, že cvičení zlepšuje náladu a snižuje pocity deprese, úzkosti a stresu. Bill Gates je vášnivým tenistou, a tak dobře zná, jak mu pravidelný pohyb přidává na pocitu spokojenosti.

4. Na prvním místě mějte vždy rodinu

Trávit v kanceláři přesčasy a upřednostňovat práci před rodinou je spolehlivý recept na stres. Pokud vám dělá problém udržovat rovnováhu mezi osobním a pracovním životem a míváte často pocit viny, když trávíte v jedné oblasti více času a zanedbáváte tím tu druhou, musíte si podle Gatese nejprve stanovit osobní a rodinné priority.

A teprve pak totéž, se stejně přísným měřítkem, aplikujte na svou práci.