Vyváženost ducha, rozumu a těla. To představuje základ, který je podle mě nezbytný k tomu, aby mohl být člověk úspěšný. Není důležité, jak významnou funkci máte, jak je vaše firma veliká a dravá, ale jestli vás práce pořád ještě baví a naplňuje.

Mám ve svém okolí spoustu lidí, kteří řeší, jak vydělat peníze, aby byli spokojení. Jsou cílevědomí, pečliví, dřou a vydělají je. Ale to štěstí a spokojenost se nějak ne a ne dostavit. Běhat za penězi je cesta do pekla. Myslím, že na to musí člověk jinak.

Po hlavě se vrhám do všeho, co mě naplňuje. Už od mala. Není umění dělat, co nás baví, ale najít zalíbení v tom, co děláme – řekl to před desítkami let Edison a jsem přesvědčený, že takhle to mají všichni skutečně úspěšní lidé.

Peníze nejsou správný driver pro úspěch, tím je naopak vztah k tomu, co člověk dělá. Když je člověk hodně zapálený pro věc a to, na čem pracuje, ho baví, tak se stane přirozeně úspěšným. A pak už přijdou samy i často diskutované peníze.

Čtěte také: Neříkejte ano aneb 5 věcí, se kterými byste měli na cestě k úspěchu přestat

Vezměte si, kolik trávíme v práci času. Nemůžeme si dovolit, aby nás nebavila, jinak bychom prožili úplně prázdný život. Je mi vždy hrozně líto lidí, kteří se těší, až budou mít ve čtyři padla a půjdou domů za tím, co je těší doopravdy. Nebo když se už od středy nemůžou dočkat víkendu.

Nedovedu si představit, že může mít někdo šťastný život, když deset hodin denně tráví něčím, co nemá rád. Kromě toho, že to musí mít úplně devastující dopad na jeho soukromý život, nemůže se ani nikdy dostavit úspěch – a tedy ani peníze.

Dalším klíčem k úspěchu je nezabřednout do mikromanagementu. Řada manažerů říká, že nestíhá, že už nemůže, že se projekty nedají zvládnout a práci obětují všechen čas pro sebe i pro rodinu. Kromě toho, že se z toho nejspíš brzy zblázní, úplně zapomínají na to, že se musí starat o rozvoj všech tří složek svého já.

Musí pečovat o svůj rozum, o duši i o tělo – jenom tak budou přirozeně spokojení. A na to je potřeba čas. Cestou k tomu je naučit se absolutně odmítat mikromanageovat nepodstatné maličkosti. Každý z nás stojí před rozhodnutím, jestli bude v práci 9 hodin nebo 15.

Jsem přesvědčený, že pokud bych trávil v práci 15 hodin denně, neviděl rodinu, neměl čas na sport a sám na sebe, tak moje firma nebude zas o tolik větší a úspěšnější. Naopak, mozek zahlcený drobnostmi ztrácí schopnost přemýšlet strategicky.

Jestli chcete být úspěšní, řešte s čistou hlavou 20 procent důležitého a zbylých 80 procent drobností předejte jiným lidem. Klíčová a strategická rozhodnutí se musejí dělat s čistou hlavou, pak vedou k cíli.

Dávám si velký pozor na to, abych si našel čas na děti, na cvičení i na svůj oblíbený kiteboarding, při kterém si dokonale srovnám myšlenky. Nikdo z úspěšných lidí nemá ten luxus, že by ve čtyři hodiny vypnul počítač a šel domů s čistou hlavou.

O dovolené, o víkendu, večer i ráno se mi honí hlavou myšlenky na to, co dělám, neustále přemýšlím, jak pohnout s tím nebo s tím. To ale není workoholismus. To je tím, že mě práce baví, že se do ní těším a je součástí mého života.

Když za mnou přišel kamarád a ptal se, co má dělat, aby byl v práci v pohodě, poradil jsem mu, ať se vykašle na to, co dělá, a pustí se do věcí, které ho opravdu budou bavit. Měl odvahu a udělal to. Je perfektní pozorovat, jak začal růst. Nejen profesně. Roste i jeho osobnost.

Autor Alexej Veselý je zakladatel a výkonný ředitel developerské firmy Trikaya.