Od zrušení zákazu volného pohybu a cestování do zahraničí uplynuly tři týdny. Na bezhlavé toulky světem, na něž jsme byli zvyklí před epidemií, ovšem můžeme prozatím zapomenout. Ve většině nejen evropských zemí totiž nadále platí řada omezení.
Ostatně jedna výrazná, nicméně ne nepřekonatelná překážka na nás čeká i v domovině, a to potvrzení o bezinfekčnosti.
Každý, kdo překročí české hranice, se při návratu musí prokázat negativním testem na koronavirus, který není starší než čtyři dny. Absolvovat jej přitom může i v Česku a do 72 hodin od vstupu do republiky ho předložit krajské hygienické stanici. Pokud tak neučiní, bude muset nastoupit povinnou dvoutýdenní karanténu.
Cena PCR testů na přítomnost covid-19 se však pohybuje přibližně kolem tří tisíc korun, což dovolenou – především při větším počtu účastníků – může značně prodražit. Vláda by je proto ráda zastropovala na částce 1674 korun. S tím ale nesouhlasí laboratoře, podle nichž není reálné testy za takovou sumu provádět, ani cestovky, které částku považují za příliš vysokou.
S ohledem na toto, ale zejména restrikce v ostatních zemích ministerstvo zahraničních věcí doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech.
Pojďme si tedy říct, kam a za jakých podmínek se aktuálně dostanete.
Slovensko
Slováci jsou přísní. Vstup na své území náš někdejší federální partner povoluje pouze blízkým příbuzným (manžel, manželka nebo dítě) svých občanů, případně cizincům s trvalým pobytem. Výjimku mají pendleři s bydlištěm do 30 kilometrů od hranic (s potvrzení od zaměstnavatele), jenže se musí prokázat nejdéle čtyři dny starým negativním testem na covid-19.
Obě vlády nicméně už jednají o tom, aby se hranice co nejdříve otevřely pro všechny. Mluví se o polovině června.
Německo
Na nákupy v Německu prozatím zapomeňte. Navštívit jej momentálně mohou jen ti, kdo v něm mají bydliště, jedou za rodinou či neodkladnou pracovní záležitostí (například pracovníci ve zdravotnictví nebo zemědělství). Tranzit přes zemi je povolený lidem, kteří cestují do své vlasti.
Rakousko
V Rakousku jsou striktní: atest o neinfikovanosti, který není starší než čtyři dny, nebo k nám nepojedete. Mírnější pravidla platí pro osoby, které v Rakousku běžně pobývají. Ty mohou na území našeho jižního souseda vstoupit i bez atestu, pokud se okamžitě odeberou do domácí dvoutýdenní karantény.
Cestující, kteří zemí jen projíždějí, nemusí předkládat nic, pokud v ní nezastaví (je třeba mít dostatek paliva). Ministerstvo zahraničí doporučuje mít u sebe již vyplněné formuláře, které jsou k dispozici zde v češtině a tady v němčině.
I tady stejně jako u Slovenska platí, že čeští i rakouští zástupci se snaží najít společnou řeč, aby hranice otevřeli co nejdříve.
Polsko
Zcela izolováni od ostatních států jsou Poláci, a to minimálně do 12. června. Výjimku ze zákazu vstupu mají cizinci, kteří jsou manžely nebo dětmi polských občanů, žáci a studenti ze sousedních států či osoby s trvalým a dočasným pobytem.
Slovinsko
Všechny cesty vedou do Slovinska? Dvoumilionová republika, která je bránou na Balkán, se nyní jeví jako ideální dovolenková destinace.
Slovinsko jako vůbec první evropský stát ohlásilo, že epidemie koronaviru na jeho území skončila (dva týdny po sobě evidovalo méně než sedm nových případů nákazy denně).
Osoby s trvalým nebo přechodným pobytem v EU, které do země přijedou, tak od 15. května už ani nemusí nastoupit sedmidenní karanténu. Pokud ale mají covid-19 nebo vykazují zjevné příznaky nákazy, může jim být vstup odepřen.
Chorvatsko
Vstřícné vůči Čechům je i u nás populární Chorvatsko. Navštívit jej lze bez testu na koronavirus. Stačí prokázat, že zemi chcete navštívit s cílem hospodářské činnosti nebo z vážných důvodů. Jak? Třeba dokumenty, jimiž potvrdíte, že v Chorvatsku vlastníte nemovitost či plavidlo, účastníte se pohřbu, obchodní schůzky nebo máte v zemi zarezervované ubytování.
Musíte však počítat s tím, že na hranicích si vyžádají váš kontakt a budou chtít vědět, kde budete po celou dobu pobývat.
Podrobný přehled cestovatelských pravidel u jednotlivých zemí je k dispozici na těchto stránkách ministerstva zahraničí. Podmínky cest do zahraničí a zpět popisuje web ministerstva vnitra.