Také máte zafixováno, že zvířata létají v zavazadlovém prostoru? Nemusí to tak být, i zvíře může za určitých podmínek na palubu. Víte, ale jaká pravidla platí pro přepravu psů v soukromých letadlech?

Přesně na to se zaměřil spolupracovník Forbesu Doug Gollan – oslovil několik soukromých přepravců v Americe a došel k tomu, že psi na palubě většinou nepředstavují žádný problém (na druhé straně americké komerční linky přepravu zvířat podle něj často hodně omezují).

To ale není všechno, pokud chcete, aby si váš pes (nebo jiné zvíře) let pokud možno užilo, můžete mu objednat i doprovod. Doug Gollan navrhuje třeba Carol Martin, zakladatelku společnosti Sit’n Stay Global, která se právě na soukromou leteckou přepravu zvířat po světě specializuje.

A jak by se zvířata na palubě letadel měla chovat? Stejně jako pro lidi i pro ně platí heslo bezpečnost především: zvíře proto musí být po celou dobu cesty na vodítku nebo v přepravním boxu. Všechna velká zvířata musí sedět na svém místě (přepravci je podle Dougova průzkumu považují za standardní „pasažéry“) a nesmí blokovat průchodnost uličky nebo únikové východy.

pes dovnitr done

Pokud se rozhodnete využít služby Sit’n Stay Global, zajistíte vašemu mazlíčkovi opravdu luxusní péči –  do výbavy zvířecího doprovodu patří kvalitní postroje (podle Carol Martin jsou mnohem lepší než obyčejné obojky), ale také speciální kyslíková maska nebo záchranná vesta. Tým Sit’n Stay Global myslí i na jídlo vašich mazlíčků, to by mělo být servírováno na talíři, stejně jako lidem. A aby toho nebylo málo, Carol Martin i její kolegové jsou absolventi kurzu zvířecí první pomoci. Ona sama už na palubě letadla použila Heimlichův chvat na dusícího se psa.

Jaké služby Sit’n Stay Global nabízí, můžete vidět v tomto videu (v angličtině)

Před každým letem je podle Carol Martin důležité postarat se o to, aby bylo vaše zvíře co nejspokojenější. Pokud cestuje samo, je dobré ho dopředu nechat přivyknout na přepravní box. Nejlepší je udělat to doma, a to tak, že tento box dáte někam, kde to váš pes nebo kočka mají rádi. A nezapomeňte mu dovnitř dát jeho oblíbené hračky a pokrývky. Během letu by mělo mít vaše zvíře neomezený přístup k vodě a jídlu – aby nebylo ve stresu a dehydrované. Před letem by mělo mít jen lehkou stravu a samozřejmě dostatečnou procházku. Pokud se zvíře během letu rozruší, Carol má tip na jeho zklidnění: pusťte mu jeho oblíbenou hudbu.

Sama obvykle cestuje spolu s majiteli zvířat, aby si let co nejvíce užili bez obav z toho, co jejich mazlíček na palubě provede. Kromě tradičních zvířat už cestovala například s fretkami, hady, pavouky, sokoly nebo s kozami. A jaký je její trik, když chce zvíře zabavit? Na psy prý funguje tablet a dokumentární seriál Království surikat. „Ještě jsem se nesetkala se psem, kterého by nebavilo hodiny sledovat bandu pobíhajících surikat,“ vysvětluje.