S příchodem jara utekl investor a správce hedgeových fondů Mark Spitznagel před koronavirem do kopců nad Michiganským jezerem na svou farmu Idyll. Tamních 80 hektarů pastvin se zakrátko stane domovem pro 400 francouzských alpských koz, z jejichž mléka se bude dělat sýr ochucovaný bylinkami a medem. Devětačtyřicetiletý Spitznagel sice pase kozy, ale není žádný prosťáček. Na Wall Street řídí s úspěchem obchody, které patří k těm vůbec nejrizikovějším.

Jeho firma Universa Investments s odhadovanou hodnotou 4,3 miliardy dolarů a tým zhruba 10 matematiků a zkušených obchodníků vydělávají peníze kšefty, při nichž téměř vždy o něco málo přijdou, ale které jim čas od času vydělají neskutečně velké peníze.

Universa vykupuje krátkodobé opční kontrakty uzavírané s cílem pojistit se proti náhlým a neočekávaným výkyvům trhů, smlouvy, které bývají přemrštěně nadhodnocené. Velmi laicky vzato to znamená, že se kupcům mohou vyplatit jen v okamžiku velmi náhlého a hlubokého propadu. Každý den vydělávají investoři po celém světě něco málo tím, že prodávají Spitznagelovi právě své opce.

Ale jen do té doby, než dojde k nějaké nepředvídatelné události – což se stává jednou za pět nebo za deset let. Například že teroristé zaútočí na newyorské mrakodrapy nebo že globální ekonomiku paralyzuje pandemie koronaviru. Pak se role otočí a Spitznagel inkasuje astronomické sumy, které mu bohatě vyváží jeho minimální každodenní ztráty. A všichni ti, kteří dosud vydělávali na Spitznagelově velkorysosti, se rázem ocitnou v pasti nepředstavitelných ztrát. Ty je ostatně mnohdy nadobro odrovnají.

Spitznagelova farma Idyll | Foto Forbes.com

Vezměte si pro ilustraci situaci z letošního března, z měsíce, ve kterém se index S&P 500 propadl téměř o 30 procent, což v řeči čísel představuje ztráty v řádech bilionů dolarů. Spitznagel měl ale v ruce opce, přesněji práva prodat akcie indexu za předem určenou cenu, jež si předtím koupil za víceméně symbolickou sumu, a jeho firma díky tomu zaznamenala nejlepší měsíc vůbec.

Vlajková loď Universy, jíž je fond Black Swan Protection Protocol, v březnu zaznamenala zisk 3612 procent, celkově za rok 2020 zisk 4144 procent. Ze své kozí farmy pak Spitznagel odeslal investorům e-mail, který byl v následujících dnech citován takřka po celém světě: „Tyhle zisky dalece překonávají jakoukoli jinou investici, kterou jste s našimi fondy mohli kdy realizovat. Sláva vám za to, že jste se rozhodli investovat s Universou.“

Spitznagel vybudoval své impérium právě na téhle taktice, tj. na preferenci maximálních zisků, byť za cenu rizika. A právě to odrazuje ostatní investory – fakt, že kdyby se to nepovedlo, hrozily by jim velké ztráty. Na druhou stranu, jakmile dojde na nepředvídatelné události, jako je právě epidemie koronaviru, promění se Spitznagelova taktika z něčeho, co připomíná charitu, na něco, co najednou skokově vzroste na ceně.

„Prozkoumáváme potenciál na trzích, který se jinak nezjeví roky nebo i dekády,“ říká Spitznagel. V kritickém okamžiku krize mají jeho aktiva, za normálních okolností téměř bezcenná, téměř astronomickou hodnotu.

Mark Spitznagel | Foto Forbes.com

Co se zmiňovaného březnového zisku týče, podle odhadů Forbesu Spitznagel investoval 100 milionů dolarů a vyneslo mu to minimálně tři miliardy dolarů. Zisk ve výši 4144 procent stojí investory v přepočtu 1 procento ročně vzhledem k poměrně razantním poplatkům „2 a 20“, které si Universa účtuje.

Už zmiňovaná vlajková loď Black Swan Protection vydělává od svého založení v roce 2008 investorům ročně 76 procent. To je sice dobré, ale kdybychom se vrátili v čase do prosince 2019, v dlouhodobé perspektivě by to bylo jen o něco málo lepší, než kolik za tu samou dobu vydělaly akcie podniků z indexu S&P 500. Navíc se sluší dodat, že po Spitznagelových praktikách jdou teď regulátoři.

Spitznagel vyrůstal v Northportu v Michiganu v rodině protestantského kněze a zásadní životní zkušenost udělal ve svých 16 letech, když navštívil Chicagskou obchodní komoru. Setkal se tam s rodinným přítelem Everettem Klippem, který řídil obchody s deriváty. Byl fascinován „nezaměnitelnou, složitou komunikací a synchronizací trhů“a následující letní prázdniny strávil studiem cen obilí a zpráv o úrodě.

Klipp naučil Spitznagela nebát se malých ztrát. „Šel jsem tehdy za Everettem s poznámkami o trzích s kukuřicí a podobně,“ vzpomíná Spitznagel. „Vysmál se mi s tím, že je to k ničemu. Jde o to, řekl, aby ses nebál sem tam malých ztrát.“ Ve 22 letech, po absolvování michiganské Kalamazoo College, si Spitznagel koupil místo v Chicagské obchodní komoře a obchodoval s futures státních dluhopisů a s futures eura. Byla to skvělá lekce, na kterou dodnes vzpomíná.

V roce 1999 se Spitznagel spojil s Institutem Newyorské univerzity pro matematické vědy a studoval u Nassima Taleba, autora proslulé teorie o černé labuti. V tomtéž roce založil hedgeový fond Empirica, který si vytkl za cíl profitovat z neočekávaných finančních událostí. Fond byl rozpuštěn v roce 2005 a po dvouletém působení v Morgan Stanley založil Spitznagel Universu. Stalo se tak jen pár měsíců předtím, než vypukla finanční krize, která v roce 2008 zasáhla postupně celý svět.

Podle odhadů Forbesu disponuje dnes Spitznagel jakožto majoritní vlastník Universy jměním 250 milionů dolarů.