Tradice českého broušeného křišťálu, téma svobody, deset českých osobností narozených v roce 1989 a mladý český designér Lukáš Novák. To všechno spojila značka Pilsner Urquell ve své letošní edici limitovaných uměleckých lahví, ze kterých si jejich noví majitelé vychutnají pivo jako nikdy předtím.

Láhve navrhl Lukáš Novák, jehož rukopisem je ztvárňovat nové myšlenky s vědomím, že vše musí stát na pevných základech. Pro deset jedinečných kousků tak hledal inspiraci v pražských archívech, knihovnách, a starým vzorníkům, které se v broušeném skle používaly po staletí, dal současnou podobu.

„Použil jsem tradiční techniku broušeného českého křišťálu typickou pro české sklářství. Broušené je i dno lahví, které tak stojí na podobně křehkých základech, jako naše svoboda. Horní část lahví je naopak bez výrazné dekorace a symbolizuje nový začátek – život ve svobodné společnosti,“ popisuje Novák.

Láhve pak vybrousila dvěstěletá sklárna Rückl, se kterou Novák spolupracoval už v minulosti, kdy vytvářel láhve pro absint Martina Žufánka. Kromě těchto dvou person oslovil Pilsner Urquell také deset českých osobností, které se před třiceti lety narodily, a které ve spolupráci s mladým designérem vytvořily nejen hodnotná umělecká díla, ale také osobité výpovědi o tom, co pro ně svoboda znamená, a jak díky ní můžou rozvíjet své talenty a naplno prožívat svůj život.

Řeč je o klavíristovi Lukáši Klánském, hokejistovi Tomáši Kundrátkovi, sládkovi a spolumajiteli pivovaru Matuška Adamu Matuškovi, lékařce Markétě Pfeiferové, herečce Anně Stropnické, kajakáři Vítu Přindišovi, instruktorovi soběstačnosti Centra Paraple Jiřímu Čeloudovi, herci Patriku Děrgelovi, paleontologovi Danielu Madziovi a herci Vladimíru Polívkovi.

„Tato spolupráce byla pro mě jedinečná, s každým z této desítky jsem vedl i více jak hodinový dialog o tom, co pro něj či pro ni svoboda znamená. Nakonec jsme vybrali nějaký konkrétní claim, nebo větu, která byla pro toho člověka charakteristická, přičemž nejčastěji se týkala profesní stránky, toho, s čím tyto osobnosti spojily svůj život,“ popisuje průběh spolupráce designér Lukáš Novák.

Český designér Lukáš Novák

Hodnoty každé z těchto deseti osobností jsou tak vypískované přímo na povrchu lahví, a symboly s nimi spojené ztvárňují také zátky lahví. Každá má jiný brus a symbolizuje nejen individualitu svého patrona, ale také výpověď generace narozené v roce 1989.

„Například hokejista Tomáš Kundrátek mluvil o tom, jak je pro něj důležité, že mohl vycestovat, vidět svět a nemusel svou rodinu nechávat doma. To, že cestoval po světě, jsem na zátku láhve ztvárnil rýhami symbolizujícími místa na zeměkouli, která procestoval, a pak také brusem připomínající rozbruslený led. Instruktor centra Paraple Jirka Čeloud zase procestoval svět na handbiku, tak jsem na zátce vytvořil příčné řezy a mezi nimi jeden tlustý brus, který má symbolizovat bariéry, které každý den překonává,“ vysvětluje Novák.

Letošní limitovaná edice lahve Pilsner Urquell

Limitované edice lahví vyrábí značka Pilsner Urquell už osm let a jejich celý výtěžek jde každý rok právě Centru Paraple, které jej využívá na nákup sportovních a rehabilitačních pomůcek, na mzdy zdravotních sester nebo na údržbu a opravy provozu budovy Centra Paraple. Díky každoroční dražbě už centrum Paraple získalo téměř devět milionů korun, přičemž to, že projekt zajímá čím dál více lidí, dokazuje také rekordní dražba z minulého roku.

Nejdražší láhev designérů ze studia deFORM, foukaná ve sklárně Bomma se vloni vydražila za sedm set tisíc korun. Jestli tento rekord v letošním roce pokoří designér Lukáš Novák a jeho láhve vyráběné ve sklárně Rückl, se uvidí 12. prosince v online dražbě na serveru iDNES.cz