Přijde vám notifikace z Facebooku nebo Instagramu, je potřeba urychleně vyřídit dva e-maily, někdo vám volá, kolega s vámi potřebuje probrat důležitou věc, na vašem oblíbeném serveru vyšlo nové video. Věcí, které narušují naši pozornost, zkrátka neustále přibývá a my se kvůli tomu nemůžeme dostatečně soustředit na svou práci.

Jak udržet během dne pozornost u činností, kterým se chceme věnovat, a nenechat se zbytečně rozptylovat? Inspirujte se radami kouče Matěje Krejčího, který je sepsal v knížce Digidetox: Jak na digitální minimalismus.

1. Analyzujte svůj vztah s mobilem

Co máte na svém telefonu rádi a co naopak ne? Jaký byste chtěli mít vztah s telefonem a jak takový vztah vypadá? Co byste chtěli mít hotové nebo rozjednané díky času navíc?

2. Buďte obezřetní při jeho používání

Jak a kdy používáte svůj mobil? Sepište situace, kdy jej používáte. Jak se u toho cítíte? Jaké jsou vaše emoce před použitím telefonu a po něm? Kdy telefon nepoužíváte?

3. Než mobil vezmete do ruky, zamyslete se

Co na něm budete dělat? Proč telefon chcete použít teď, a ne až později? Vytvořte si malé překážky, které vás donutí používání telefonu omezit, třeba nálepku na zadní stranu nebo tapetu s nápisem „Už zase?“.

4. Sociální média

Opravdu jsou potřeba na každém vašem zařízení? Která sociální média používáte nejvíce? Kolik peněz byste byli ochotni platit za sociální sítě každý den, kdyby byly zpoplatněny? (Částku za použití si dejte stranou!) Zamyslete se, jestli by nebylo zábavné trávit čas se skupinou přátel nebo děláním něčeho, co máte opravdu rádi, bez sociálních sítí. Definujte význam svého „rolování“ na internetu. Hledáte něco specifického?

5. Návrat k životu

Zamyslete se nad tím, které činnosti vám přinášejí radost, čemu jste se dříve věnovali, co vás činilo šťastnými. Co vás fascinovalo, když jste byli dětmi? Které aktivity vás dostávají do stavu flow? S kterými lidmi byste chtěli trávit více času?

6. Řekněte ne notifikacím

Vypněte si upozornění. Vytrhávají vás ze soustředění pokaždé, když slyšíte nebo vidíte upozornění a víte, že na vás čeká něco nového a nepředvídatelného.

7. Utřiďte si aplikace

Rozdělte aplikace na dvě skupiny: ty, které mohou ukrást vaši pozornost, a ty, které mají potenciál zlepšit váš každodenní život. Vyzkoušejte si tyto aplikace: Binge Watching, Momentum, WasteNoTime a Facebook Demetricator.

8. Upravte si prostředí

Zásuvka s nabíječkou by měla mít speciální místo mimo ložnici. Udělejte si z mobilu v podstatě nepřenosnou pevnou linku. Nastavte si bariéry, které vám pomohou udržet „bezmobilní zónu“.

Steve Jobs řekl, že rozhodnutí, co nedělat, je právě tak důležité jako rozhodnutí, co dělat. Odpovězte si na otázky, a získejte tak jasnější pohled na to, jak efektivně nakládat se svým časem a s technologiemi.

Vytvořte si svá pravidla pro zodpovědné používání telefonů, rozplánujte si čas, abyste nedělali více věcí najednou, ale mohli se plně soustředit vždy jen na jednu činnost. A nezapomínejte během dne odpočívat, a to nejlépe venku. Zvyší se vám pozornost, paměť a celkově budete mít lepší kognitivní schopnosti.