Už na základní škole dokázal najít chyby v odborném časopise o počítačích. V jednadvaceti spoluzaložil chráněnou vývojářskou dílnu, která dnes nese jméno Good Sailors. A pak to přišlo – lavina. NiconClub, OSS Alliance, Moredays, Disway, Good Sailors, Datasys nebo Pixbuf, poslední projekt, kterým teď žije. To je život Filipa Molčana, vývojáře, podnikatele a taky rangera.

Že vás hned napadne, kolik mu je, když toho stihl už tolik? „Pětatřicet. Ale občas ještě pořád musím ukazovat občanku, když si chci koupit pivo,“ směje se.

Čtěte také: Aplikace, které naučí vaše děti zacházet s penězi

Na jaderné a fyzikálně inženýrské fakultě ČVUT v Děčíně vydržel jenom dva roky, pak založil svou první firmu. „Námořníci“ existují už patnáct let a dnes mají 22 stálých zaměstnanců. „Kolegyně si vzala za manžela vozíčkáře, který byl dobrý programátor, takže do firmy nastoupil. A nám došlo, že vůbec není špatná cesta spojit byznys s pomocí hendikepovaným,“ říká.

Molcan

Deset let fungovali jako běžná firma a jako o chráněné dílně o sobě mluví teprve posledních pár let. Několikrát za sebou získali ocenění Zaměstnavatel roku bez bariér a v poslední době slouží i jako akcelerátor nápadů. Pracují třeba na celosvětovém trip advisoru pro vozíčkáře Disway a díky této cestovatelské síti se Molčan dostal do žebříčku stovky inspirativních lidí střední Evropy, který vyhlašují Financial Times a Mezinárodní visegrádský fond.

Další větší projekt, který v obsáhlém portfoliu následoval, byl CzechGeeks s řadou softwarových aplikací. Ta nejvíce ambiciózní byla „kalendář“ Moredays.com, díky kterému bylo možné přehledně organizovat čas, úkoly i poznámky a který je dostal na zkušenou do centra světového startupového dění v Silicon Valley.

Čtěte také: Už žádná psaníčka pod lavicí, americké školy zachvátila aplikace na tichou poštu offline

„Tříměsíční pobyt v Kalifornii mi přinesl tolik zkušeností jako deset let podnikání u nás,“ říká Molčan. „Nebojí se tam přemýšlet out of the box a dívat se na věci jinak. Firmy si mezi sebou mnohem víc pomáhají a dát si schůzku přímo se šéfem velké společnosti není žádný problém. Nikdo přece nemůže vědět, odkud přijde nový Mark Zuckerberg nebo Steve Jobs.“

Ještě před Czech Geeks Molčan rozjel dva menší projekty – jeden se týkal open source řešení ve veřejné správě, dalšímu coby vášnivý amatérský fotograf říká „Nikon epizoda“ – to vytvořil webovou platformu pro setkávání fotografů, kteří fotí právě aparáty japonské značky.

pixbuf

A odtud byl už jen kousek k aplikaci Pixbuf, kterou zaregistroval na začátku roku 2016 a pro kterou už získal několikamilionovou investici. „Je to digitální hub pro distribuci fotek, kam uživatel nahraje fotografie, zvolí si, kdy a na jaké služby je chce sdílet, a o zbytek už se postará software. Zároveň Pixbuf stahuje o fotografiích analytické informace a dává tak fotografům zpětnou vazbu, jaké fotografie a v jakých komunitách se líbí,“ říká zakladatel služby, která podporuje Facebook, Twitter, 500px, Flickr, Instagram, Pinterest, Tumblr nebo Blogger.

Právě na vylepšení fotografické analýzy by se „dobří námořníci“ chtěli teď soustředit. „Měli bychom být schopní říct třeba to, jak by měla vypadat fotografie, aby se líbila ženě z Prahy mezi dvacet a třiceti lety.“ Protože pro fotografy je dnes stále důležitější prezentovat svou práci na různých platformách, aby ji vidělo co nejvíc lidí. A Molčana, který sám hodně fotí, už zkrátka nebavilo trávit spoustu času uploadováním fotek na sociální a jiné sítě.

Raději ho věnuje focení v Českém Švýcarsku, kde bydlí a kde se taky stal dobrovolným strážcem parku – rangerem. Po dvou letech příprav už taky složil zkoušky, dostal uniformu i odznak a dnes si pochvaluje: „Je to důvod, jak se o víkendu dostat na celý den do lesa a užívat si čas na přemýšlení.“ Možná nad dalším IT projektem.