Celé to působí trochu jako divadelní scéna. Lidé přicházejí k masivnímu dřevěnému stolu a zase od něj odcházejí, podle měnících se postav se mění i téma konverzace. Stabilním prvkem však zůstávají dva muži – jeden na konci stolu, který je součástí snad všech témat, o nichž se hovoří, a druhý uprostřed stolu, který pro změnu vytrvale mlčí.

Mimořádně hbitě však skládá Rubikovu kostku, kterou každých pár desítek sekund po stole posílá někomu z přísedících k rozložení, jen aby ji za další půlminutu s mírně zklamaným výrazem opět složil. Trefnější ilustraci dvou spoluzakladatelů společnosti Keboola [Kebůla] byste hledali jen stěží. Pavla Doležala je všude plno, směje se i mluví nahlas. Je CEO.

Petr Šimeček většinu času zádumčivě pozoruje svět, avšak jakmile si vezme slovo, všichni jsou na pozoru. Hovoří totiž buď génius, nebo vypravěč vtipů, z nichž půlka je nepublikovatelná a druhá půlka (pro běžného člověka) nepochopitelná. Petr Šimeček je jinými slovy technický ředitel a šéf produktu.

Vězte, že kdyby v Ottově slovníku naučném byly fotografie, vypadl by na vás pod heslem „komplementární tandem“ obrázek těchto dvou pánů stojících za technologií, která firmám pomáhá zorientovat se v datech. „Hello, Emily, join us,“ pronese vítajícím tónem Pavel Doležal a celá řada jeho kolegů se ve stylu hokejové střídačky na lavici o místo posune.

Emily v celé hře za masivním stolem působí tak trochu jako zjevení. Není to English man in New York, je to New York lady in Pec pod Sněžkou. Jak se ale sympatická a bystrá žena z Manhattanu objevila na týmovém setkání holešovické firmy v Krkonoších? Kromě toho, že vskutku přijela z Prahy taxíkem, lze říct, že ji Keboola zaujala.

A to natolik, že do ní ve dvou tranších bude investovat v přepočtu až 1,5 miliardy korun, což je jedna z největších investic do tuzemských technologických firem vůbec.Wait a second, kdo je tedy Emily? Emily Nolop pracuje pro fond Viking Global, o němž jste dost pravděpodobně, možná jako o Keboole, nikdy neslyšeli.

Vikingové, jak si tahle parta říká, jsou nicméně pozoruhodné uskupení, jehož zakladatel kdysi působil nejen v prominentním fondu Tiger Global, ale také třeba v Norském královském námořnictvu. Vikingové dnes spravují aktiva za více než 42 miliard dolarů a Keboola je jejich vůbec první investicí v pevninské Evropě. Jak k tomu došlo? Co Keboola tak unikátního dělá? A proč je nejlepší paralelou jejího dalšího vývoje výstup na K2?