Šéf největší ropné společnosti světa s napojením na Rusko a Putina. Šéf banky, do které se přitom ve své kampani tolik strefoval. Další bankéř, který z mnoha Američanů udělal bezdomovce. Nebo taky fanda baseballu, který jeho cestu do křesla v Bílém domě finančně podpořil.

Nový americký prezident Donald Trump si dal za cíl přetvořit Washington. „Chci vysušit tu bažinu,“ burcoval po celou předvolební kampaň, jenže teď kvůli způsobu, jakým to chce provést, čelí kritice. Klíčové posty totiž rozdává elitám amerického byznysu a oponenti křičí: To není ta nejsprávnější politika!

V reakci na všeobecné rozhořčení na téma majetek příštích spolupracovníků se rétor Trump zase jednou rozohnil. „Jedny noviny mě kritizovaly a ptaly se: Proč si k sobě nemůže vzít lidi ze skromných poměrů?“ připomněl miliardář článek v deníku New York Times a hned na otázku odpověděl: „Protože chci lidi, co majetek mají. Protože oni teď budou bojovat za vás, OK?“

Trumpův vznikající kabinet už nyní sdružuje boháče, jejichž jmění přesahuje 14 miliard dolarů, informuje deník The Guardian. Je to nejbohatší sestava z Bílého domu, jaká kdy v historii USA vznikla. Tým – pokud ho Senát (který však mají Republikáni pod kontrolou) ve funkci potvrdí – bude mít majetek padesátinásobný ve srovnání s 250 miliony, které patřily spolupracovníkům prvního kabinetu George W. Bushe, o němž tenkrát média mluvila jako o týmu milionářů. Obří cifry na účtech jsou ale podle Trumpa důkazem schopností: čím bohatší jste, tím lepší musíte být ve velkých rozhodnutích. A o nich má jeho vláda být.

Čtěte také: Cesta k miliardám aneb 34 divokých let Donalda Trumpa

New York Times podruhé: ve svém editorialu se ptaly na případný střet zájmů byznysmenů, kteří teď mají Ameriku a.s. řídit. Senátor Bernie Sanders, který usiloval o křeslo za demokraty, na to říká: „Pokud bude kabinet složen z miliardářů a milionářů a bude bojovat proti současnému establishmentu, pak nechci vidět, jaký ten příští establishment bude.“

Snad největší pozdvižení vyvolala nominace Rexe Tillersona na post ministra zahraničních věcí. Média ve spojitosti s šéfem těžařského ExxonMobil připomínají blízký vztah s ruským prezidentem Putinem a možný konflikt pramenící z aktivit společnosti v Rusku. Přitom Tillerson má ve funkci řešit i to, jestli by USA měly zachovat sankce vůči Rusku.

Trump v kampani označoval banku Goldman Sachs za symbol zkorumpované elity, která obrala tvrdě pracující Američany o majetek. O to překvapivější pak možná bylo, když do čela Národní ekonomické rady jmenoval Garyho Cohna, prezidenta této investiční společnosti, který v jejích strukturách strávil 26 let.

„Svůj talent vysoce úspěšného byznysmena dá do služeb amerického lidu,“ přesvědčuje Trump a aspoň tady bude mít v obhajobě svého člověka klid, protože jeho jmenování nevyžaduje senátorské ano. To však neplatí pro ministra financí – tím má být další multimilionář a bývalý bankéř Goldmanu Steven Mnuchin. Právě ten, který během krize nakupoval rizikové hypotéky a nuceně tak vystěhoval tisíce lidí.

Čtěte také: O zdech, malých rukou a statusu hvězdy. Trumpovo ego v citátech

Ministrem obchodu byl jmenován 79letý miliardář Wilbur Ross a v rámci stěhování do hlavního města si za 12 milionů dolarů pořídil sedmipokojovou vilu na washingtonské Woodland Drive, které se přezdívá miliardářská ulice.

Jeho spolupracovníkem (snad odměnou za to, že na Trumpovu kampaň věnoval milion dolarů) bude Todd Ricketts, další boháč, dědic a spolumajitel baseballového týmu Chicago Cubs. Jinou bohatou dědičkou pod Trumpem bude Betsy DeVos, jejíž jmění Forbes odhaduje na 5 miliard.

Delegování funkcí na osobnosti s majetkem se stalo v americké politice normou, ale dosud nikdy neproběhlo v takovém měřítku. „A dalším unikem Trumpa je výběr lidí s minimálními, pokud nějakými zkušenostmi vládnout,“ tvrdí Peter Henning, profesor práv na Wayne State University. „Bývám obezřetný k lidem, co tvrdí, že zemi je potřeba řídit jako byznys. V byznysu totiž neřešíte třeba národní obranu, ani se nemusíte starat o důchodce.“