skip to main content
Netradiční byznys

Jak dva diginomádi pomáhají Čechům cestovat na Nový Zéland

Klub cestovatelů na pražském Masarykově nábřeží praská ve švech. Všichni, kteří přišli na přednášku Barbory Pokorné a Lukáše Nápravníka, mají stejný sen. Odjet na Nový Zéland.

Po hodině odchází domů s jasnou vizí a návodem, jak na to. Dozvědí se i detaily – kde levně nakoupit, jak si půjčit auto s plnou nádrží za dolar i třeba to, že novozélandská káva je jedna z nejlepších na světě.

Čtěte také: Moravské zelí na Zélandu. Odjel na druhý konec světa a objevil díru na trhu

Projet napříč zélandskými ostrovy je dnes pro Čechy sice dostupnější než kdy jindy, pořád to ale s sebou nese spoustu zařizování a zjišťování hromady informací. A právě s tím umí poradit Barbora a Lukáš a jejich společnost CzechKiwis.

Před třemi lety se přitom doprostřed Pacifiku odstěhovali za svými původními kariérami a v Aucklandu na severním ostrově se živili jako IT konzultant a farmaceutka v oboru klinických studií.

Po roce je ale korporátní kariéra a život ve velkoměstě unavily. Oba dali výpověď a v autě, ve kterém i bydleli, se vydali na cesty. A právě tady přišla inspirace k vlastnímu nezávislému podnikání.

Kdykoliv jsme na cestách potkali Čechy, ptali se nás, jak si mají založit bankovní účet, měli dotazy ohledně víz, mobilních operátorů. Zajímalo je, i kolik slivovice si mohou na Zéland přivézt, směje se dnes Lukáš. V tu chvíli pochopili, že mají spoustu zkušeností, které mohou sdílet. A tak to zkusili.

Reklama

Zájem o jejich portál s ucelenými informacemi o Novém Zélandu předčil jejich očekávání. A podnikání se začalo díky poptávce organicky rozvíjet. „Nejdřív to byl jen koníček a web. Pak se lidé začali zajímat o zprostředkování pojištění a letenek, a tak jsme tyto služby přidali a pustili se do toho na plný úvazek, popisují Barbora s Lukášem.

Nabízení letenek a cestovního pojištění je dnes základem jejich poradenského byznysu, který je už nějakou dobu bez problému uživí. Aby se letenky i pojištění naučili vyhledávat opravdu efektivně, absolvovali na to certifikované kurzy a také úzce spolupracují přímo s leteckými společnostmi a pojišťovnami. Provize zpravidla získávají přímo od firem a cestovatelé platí jen za koncový produkt.

Oba přiznávají, že jim místní životní styl i pracovní podmínky vyhovují. Rozjet byznys na Novém Zélandu je podle nich mnohem jednodušší než v Česku. „Když chce někdo podnikat na Zélandu, tak prostě začne. Není potřeba se někde registrovat, jen na konci roku odvedou daně,“ tvrdí.

Většinu roku proto Barbora s Lukášem tráví na druhé straně zeměkoule, kde žijí jako klasičtí digitální nomádi. Aktuálně si třeba pronajímají domek u města Tauranga, které platí za jedno z nejrychleji se rozvíjejících zélandských měst. K jejich práci jim, jak už to tak bývá, stačí počítač a připojení k internetu.

Kancelář by jim byla stejně k ničemu. Rytmus jejich pracovního dne je totiž daný tím, že pracují s klienty a firmami na protilehlých koutech planety. K žádostem od cestovatelů proto zasedají brzy ráno a pozdě večer, i tak jsou ale schopní na dotaz z Česka odpovědět klidně i do hodiny. Volno mají odpoledne, když se v Česku spí a Novozélanďané jsou ještě v práci.

Na několik měsíců se ale každoročně vrací domů do Česka, aby během novozélandské zimy stihli navštívit rodinu, užít si české léto a vedle práce na portálu také pořádat neplacené přednášky pro zájemce o Nový Zéland. Díky nim se o nich dozvídá stále více lidí.

„Hodně Čechů má návštěvu Nového Zélandu stále jako takový svůj sen,“ uzavírají Lukáš s Barborou. „Tak jim ho pomáháme splnit.“