„Hodně lidí si myslí, že investují, ale ve skutečnosti spíš spekulují,“ říká finanční poradce, odborník na rodinné a osobní finance Vladimír Weiss. Do studia Forbesu usedl společně s investičním stratégem finanční skupiny Partners Martinem Mašátem. A oba se v podcastu shodli, že drobní čeští investoři stále dělají při investování řadu chyb.

Sice se během posledních let posunuli od spoření přes opatrné investování k odvážnějším investicím, ale na vyšší ligu to zatím není. S vidinou velkého výnosu totiž Češi často přehlížejí moc vysoké riziko.

„Typicky jsou to lidé, kteří o investování nemají moc velké podvědomí a nakoupí si jen pár akciových titulů nebo nějaký měnový pár či kryptoměnu v domnění, že je to to nejlepší, co můžou udělat,“ podotýká Vladimír Weiss.

Lákadlem, kterému mnozí nezkušení investoři podlehnou, jsou i firemní dluhopisy. „Je ale potřeba oddělit prašivé dluhopisy od bezpečných. A v Česku není mnoho firem, které by mohly vydat bezpečné dluhopisy,“ varuje investiční stratég finanční skupiny Partners a hlavní portfolio manažer její investiční společnosti Martin Mašát.

Martin Mašát a Vladimír Weiss spolu s moderátorem Patrikem Borýskem (zprava) ve studiu Forbesu | Foto Ondřej Vetiška

Lidem, kteří za cenu vyššího rizika chtějí zkusit investovat s vyšším výnosem, teď Partners nabízejí nový podílový fond Double Speed rizikový s unikátní strategií postavenou na finanční páce, kde se bude cílit na zdvojnásobení výnosu akciových indexů. 

Optimální je jako doplněk portfolia a pro pravidelné investování. Cílí na dlouhodobé dynamické investory, kteří hledají nadprůměrný výnos při akceptování přiměřeně vyššího rizika. Investovat do něj lze už od 500 korun. 

„Dlouhodobá výkonnost běžných akciových fondů je při konzervativním odhadu osm procent. My očekáváme kolem patnácti procent,” tvrdí Martin Mašát o fondu Double Speed rizikový. 

Jak portfolio manažeři řídí fondy, aby udrželi výnos i rozumnou míru rizika? Jak hodnotí vývoj na akciových i dluhopisových trzích a jak funguje finanční páka? V čem dělají Češi při investování nejčastější chyby a jak by mělo vypadat správné investiční portfolio, abychom po šedesátce mohli pobírat odpovídající rentu? Poslechněte si další Forbes BrandVoice podcast s Martinem Mašátem a Vladimírem Weissem.