Pavel Moric je sedminásobný mistr republiky v karate a zakladatel klubu Karate Vision, který letos oslaví 15 let a který už odchoval mistra republiky i dorosteneckého mistra světa. Aby Moric lépe poznal své já, vyrazil před lety na sedmidenní pochod Saharou a pro Forbes.cz popisuje, jak hlubokou zkušenost uprostřed písečné nicoty prožil.


V jeepech s vyfouknutými koly, aby se vůbec dalo po písku jet, nás odvezli 160 kilometrů do nitra pouště, tam nás vysadili, vyházeli batohy a odjeli. Ten pocit vidět vzdalující se auto byl zvláštní.

Zůstal jsem tam s osmi zahalenými průvodci, o kterých jsem nevěděl nic. Jestli mají nůž, jestli se ze mě nestal dárce orgánů. Ale v tu chvíli jsem byl odkázaný jen na ně a musel jsem si k nim vybudovat důvěru.

A teď fakta. Přes den 30 stupňů, v noci nula. Spíte na zemi. Všechny potřeby se dějí pod otevřeným nebem, kolem jenom písek a není kam se schovat, protože v poušti prostě nic není. A v tom musíte řešit velmi praktické věci, nad kterými byste se tady ani nezamysleli.

Třeba to, že někde chybí písečná duna.

Poslechněte si:

Tento náš sebepoznávací trip trval týden.

Když jste na dovolené na lyžích v Itálii, tak byste klidně ještě jeden týden pobyli, ale dny v poušti dokážou být opravdu dlouhé. A máte v nich spoustu času na to, věci si ujasňovat, přemýšlet. Anebo si povídat. Ovšem za jedné podmínky – nežvanit.

Poslechněte si:

Zajímavý moment nastal čtvrtý den cesty, když jsme přišli do oázy, a já si najednou uvědomil, že se můžu radovat z věcí, které mi doma ve městě ani nepřijdou. Zelené stromy. Keře. A voda. Fakt. Voda uprostřed pouště.

Vykoupal jsem se v jezírku, takové přírodní vířivce, a byl to úžasný zážitek. Kdežto když mám doma vanu furt, tak ji mám furt a nebudu se z toho přece radovat.

Sedm dnů v poušti bylo vážně očistou. Zkouškou, která vás narovná.

Poslechněte si: