Možná znáte ten pocit, kdy máte v hlavě skvělý podnikatelský nápad a hýříte optimismem. Jenže to nestačí. Mnohem důležitější je jeho realizace. Ta vás totiž může posunout mnohem dál. A to i v případě, že na začátku neuspějete podle představ a proděláte hodně vlastních peněz. Může vás to přivést třeba až k investorovi, který vás podpoří penězi i zkušenostmi.

Přesně to se stalo našemu týmu se službou Bayo (psali jsme o ní zde). A jak to s Bayo vlastně teď bude?

Přišla konkurence

První nápad jsme měli v roce 2015, kdy jsme chtěli prodat pár starých věcí, a začali jsme přemýšlet o službě, která by to usnadnila. Na začátku roku 2016 jsme proto spustili Bayo, díky kterému lze prodávat věci snadno jen přes aplikaci v mobilu.

Čtěte také: Kolo ze sklepa do půl minuty na netu. Pražský startup víří online prodeje

Tehdy na českém trhu ještě nic podobného nebylo. Než přišlo Letgo, které je založené na podobné myšlence jako Bayo a jak se později ukázalo, mělo za sebou mnohem větší kapitál než my. Mohlo si díky němu dovolit velkou reklamní kampaň, která jim při vstupu na trh pomohla. My měli jen řádově statisíce korun, které jsme do toho dali ze svého, nestačilo to a hlavně to nevycházelo.

inzeromat_team22

Tým Bayo, dnes již Inzeromat.

V té době jsme se začali bavit s investory a všem nám bylo jasné, že sice nápad dobrý máme, ale návratnost jakékoli investice do něj bude velmi pomalá a pro dlouhodobou úspěšnost by bylo třeba získat významnou část trhu. Proto jsme začali uvažovat jiným směrem.

První zkušenosti sbírejte sami

A tak jsme vymysleli a připravili Inzeromat, díky kterému mohou zákazníci jednoduše prodávat zboží na všech inzertních portálech najednou. To je něco, co mění trh. Pro zákazníky to znamená mnohem vyšší pravděpodobnost prodeje a pro inzertní portály zase nový obsah.

Na konci roku 2016 jsme tedy úplně změnili náš byznys plán. Díky tomu jsme finálně uzavřeli partnerství s investiční skupinou Miton. Bez ní by Inzeromat nebyl.

Nikdy bych za investorem nepřišel jen s prázdným papírem plným nápadů. Necítil bych se dobře, kdybych si v této fázi říkal o peníze a další podporu. Jsem v tomhle stará škola. Mnohem lepší mi přijde vyzkoušet si na začátku vlastní cestu, něco se naučit, klidně i prodělat, ale i díky tomu najít správný směr.

dsc_2157klauniNahled

Miton

Věřím, že se nám to s Inzeromatem podařilo. Máme na něj velmi dobré ohlasy. Inzeromat aplikace patří na českém trhu mezi nejlepší inzertní appky. Dostáváme každý den spousty pozitivních ohlasů nejen od lidí, ale i od firem, které s námi chtějí spolupracovat.

Jasná priorita

Z Mitonu zase víme, že se jim líbila naše flexibilita. Jsme malý tým, který se dokáže přizpůsobit nové situaci a zároveň funguje velmi efektivně. Víme také, že je třeba držet se jedné priority, netříštit síly. Proto se soustředíme na Inzeromat.

Bayo necháváme aktivní dál, bude mít zákaznickou podporu, ale už ho nerozvíjíme. Během léta Bayo pravděpodobně vypneme. Nyní přemýšlíme, jak to udělat co nejlépe. Bayo stále používá přes tisíc uživatelů každý den a ti nám nejsou rozhodně lhostejní.

Hodně energie naopak dáváme do rozvíjení spolupráce s dalšími inzertními servery, které budou napojené na Inzeromat.

Chceme do něj mimo jiné integrovat možnost topování inzerátů, které inzertním serverům zajistí dodatečné příjmy a zákazníkům zase zvýší šanci, že nabízené zboží prodají ještě rychleji než s běžným inzerátem, který je zdarma. Ohlasy jsou velmi pozitivní.

Jestli jste právě ve fázi rozjíždění vlastního projektu a třeba se vám nedaří podle plánu, nezoufejte. Možná jste na dobré cestě k něčemu dalšímu. A máte otevřené dveře k investorům, kteří vás budou poslouchat s mnohem větším zaujetím než někoho, kdo má jen plány a nápady v hlavě, ale v reálném světě je ještě neměl odvahu vyzkoušet.