„Ve škole jsme byli většinou odměňováni za správné odpovědi,“ píše motivační kouč a autor knihy Do It Today Darius Foroux na webu Medium. „A to znamená, že jsme si neosvojili klíčovou znalost: pokládat správné otázky.“

Proto si Foroux minimálně jednou za měsíc vyhradí 10 minut času, otevře aplikaci, kde má seznam otázek na své směřování, a pravdivě si na ně odpoví. „Díky odpovědím jsem schopen dělat dobrá rozhodnutí, sledovat, jak se posouvám, a reflektovat, co se kolem mě děje.“

Tak vezměte do ruky tužku a papír, udělejte si čaj a vrhněte se na krátké interview sami se sebou. Něco se o sobě dozvíte a zároveň budete vědět, na co se soustředit. 

1. Jsem šťastný? Proč ano / proč ne?

„Nejraději začínám krátkými uzavřenými otázkami. Moc nad nimi nepřemýšlím, obvykle si zapíšu to první, co mi přijde na mysl.“ Pokud přiznáte, že spokojení nejste, a řeknete si i proč, víte, co byste měli ve svém životě vyřešit jako první. 

2. Jsem vděčný? Za co?

„Tato otázka mi připomíná, abych nezapomněl být rád za to, co mám.“ Proto si vzpomeňte na to, co vám přináší radost, a na to, co není samozřejmost. Uvidíte, že se vše hned ukáže v trochu světlejších barvách. 

3. Jsem spokojený v práci? 

V práci trávíme třetinu dne, proto je zbytečné se v ní trápit. Pokud spokojení nejste, začněte hledat jinou, lepší. Otevřete si nové dveře. 

4. Cítím se dobře? Proč ano / proč ne?

Štěstí není jediná podmínka spokojenosti. Dobře se musíte cítit také po fyzické a psychické stránce. Zodpovězte si, jak na tom jste, a hledejte důvody, proč to není ideální. Jestli si třeba přiznáte, že míváte často splín, naplánujte si setkání s přáteli. Zvednou vám náladu.

5. Učím se něco nového?

„Abyste rostli, musíte se učit a zažívat nové věci,“ míní Doroux. Pokud zjistíte, že jste usnuli na vavřínech, zkuste si dát třeba naši měsíční výzvu, v jejímž průběhu zažijete každý den něco nového. 

6. Kam se ubírá moje kariéra? 

Nemusíte mít nutně přehled o tom, jak daleko je povýšení nebo jiné kariérní změny, tato otázka směřuje spíše k tomu, zda splňujete své dlouhodobé pracovní cíle. Jestli jste si třeba vytyčili, že chcete v následujícím roce přidat kompetence, ujistěte se, že děláte vše pro to, aby se tomu tak stalo.

7. Co mi v práci dává smysl? 

Je to jednoduché: jakmile v práci nevidíte smysl, nebude se vám do ní chtít chodit. Proto si ho připomeňte, a pokud na něj nepřijdete, vraťte se k otázce číslo tři.

8. Jak se můžu zlepšit? 

Ať už děláte cokoli, vždy se můžete posouvat. A teď nemluvíme jen o práci, ale třeba i o tom, jak fungujete s rodinou a svými blízkými. Jestli víte, že máte někde mezery, zamyslete se, jak a čím je vyplnit.

9. Co je pro mě priorita číslo jedna? 

S jasnými prioritami se snáze dělají rozhodnutí. Jakmile budete vědět, na čem vám momentálně nejvíce záleží, budete například vědět, čemu (nebo komu) se naopak nevyplácí věnovat čas.

10. Jak můžu svého cíle dosáhnout rychleji?

Dejme tomu, že jste si v otázce č. 9 odpověděli, že priorita č. 1 je přestěhování se do vlastního. Teď se zamyslete, co můžete udělat pro to, aby se to stalo. Zvažte například, kde můžete ušetřit nebo co si odepřít.

11. Co bych měl přestat dělat?

Uvědomění je první krok k tomu, abyste přestali plýtvat energií na aktivity, které vám spíše ubírají, než aby dávaly. Odpověď si zapište velkým písmem a klidně si ji pak dejte někam na oči, aby se vám stále připomínala.

12. Jakému úkolu se vyhýbám a proč?

Občas prokrastinujeme všichni. Jestli ale víte, že ze svého to-do listu stále odsouváte jednu a tu samou položku, je načase si položit otázku proč. Bojíte se, že ji nezvládnete? Nevíte, jak na ni? Ať už bude odpověď jakákoli, vždy vám napoví, koho poprosit o radu.

13. Můžu dnes někomu zlepšit náladu?

Uznejte, že se sami cítíte dobře, když můžete někomu zlepšit náladu nebo ho jinak potěšit. Zamyslete se nad tím, kdo by to mohl být a jaký dobrý skutek byste mohli udělat. Co třeba milý telefonát rodinným příslušníkům?

14. Jakou otázku jsem si nepoložil?

Odpověď na tuhle otázku se bude stejně jako vy neustále měnit. Až s ní přijdete, zodpovězte si ji a zvažte, zda ji propříště nezařadit do seznamu.