skip to main content
Drama

Jak mě z Japonska pašovali v bedně. Exšéf Nissanu promluvil o troufalém útěku

Z mocného muže zvyklého na luxus se stal během chvíle trestanec ve vězeňském mundůru, ve kterém strávil přes rok, než byl na kauci propuštěn do domácího vězení. Protože se podle svých slov cítil nevinný, avšak pravděpodobnost odsouzení a mnohaletého vězení byla enormní, usoudil, že jediným způsobem, jak dojít ke svobodě, je z Japonska zmizet.

Jenže jak to provést? Carlos Ghosn byl prakticky neustále střežen a byl velmi známou osobou, kdysi populární, nyní mnohými proklínanou, každopádně kdekým snadno rozpoznatelnou. Řešením byla – ano, krabice. „Nejvýhodnější se jevil box na hudební aparaturu, protože v Japonsku v tu dobu probíhala spousta koncertů,“ prozrazuje hrdina nynějšího dokumentu.

Reklama

Z Tokia se mu podařilo odcestovat do Ósaky, kde už pro něj bylo přistaveno soukromé letadlo. Ještě předtím na něj ale čekala krabice.

Ghosn z Japonska utekl schovaný v krabici velmi podobné těm na snímku

„Když se do ní dostanete, nemyslíte na minulost ani budoucnost. Nebojíte se, nemáte žádné emoce kromě jediné – koncentrujete se na to, že tohle je vaše jediná šance, kterou si nemůžete nechat ujít. A pokud vám nevyjde, zaplatíte za ni životem rukojmího v Japonsku,“ vzpomíná Ghosn.

Reklama
Nemáte žádné emoce kromě jediné – koncentrujete se na to, že tohle je vaše jediná šance.

Na letiště odcestoval už v krabici, konkrétně v bedně na reprobedny. Nesli ji válečný veterán Michael Taylor a jeho syn Peter, kteří se oba vydávali za muzikanty. Vzdušný přístav v Ósace nebyl zvolen náhodou, skupinka si předem zjistila, že tam není dostatečně velký rentgen, který by bednu „proklepl“, a správně předpokládala, že letištní personál ji nebude chtít otevřít.

Pro Ghosna se díky tomu otevřela svoboda. Vznesl se nad Japonsko, doletěl do Turecka a odtud jiným letadlem do Libanonu, který nemá s asijskou zemí dohodu o vydávání podezřelých.

Tuto dohodu ovšem mají s Japonskem Spojené státy, které ke stíhání vydali otce a syna Taylorovy. Ti nyní v Tokiu čekají na soud. Vyhlídce na vězení čelí také Ghosnův podřízený Greg Kelly, který údajně s podvody pomáhal.

„Je mi líto všech lidí, kteří se stali oběťmi japonského soudního systému,“ prohlašuje bývalý generální ředitel Nissanu, který v exilu a pod ochranou bodyguardů usiluje za podpory právníků o očistění vlastního jména.

Dokument BBC se jmenuje Carlos Ghosn: Poslední let, poslední slovo v dramatu však téměř jistě ještě nepadlo. A Hollywood možná čeká právě na něj.

Předchozí stránka

Reklama
Reklama