skip to main content
Ekologie

Jak moc škodí přírodě ohňostroj? Řekneme to takhle: Radši na něj letos zapomeňte

2 minuty čtení

Ohňostroj ozvláštní každou oslavu. Ohlušující exploze vysoko na nebi prostě mají svoje kouzlo. Když si ale uvědomíte, jaké škody ty pestrobarevné výbuchy způsobují planetě, ze všech těch obdivných vzdechů bude rázem zlostné mručení.

Při explozi ohňostroje se totiž do vzduchu uvolňuje oxid uhličitý a jemné prachové částečky kovů a dalších jedovatých látek, které jsou zdraví škodlivé.

Reklama

Ve Spojených státech se při ohňostrojích každoročně uvolňuje na 60 tisíc tun CO2, což není vůbec málo. Ne náhodou proto třeba v Číně při oslavách tamního Nového roku pravidelně zaznamenávají výrazně zhoršené ovzduší.

Ohňostroje se vyrábějí ze síry, dusičnanu draselného a dřevěného uhlí, které znečišťují nejen ovzduší, ale také vodní zdroje, nad nimiž často ohňostroje vybuchují, takže mají dopad i na vodní život.

Částečky kovu, které se starají o barevné efekty, navíc pronikají do půdy a zvyšují její kyselost, což má dopad na zdraví rostlin i živočichů.

Reklama

Navíc se ohňostroje často balí do plastu, který po explozi zůstává v půdě a vodě v podobě mikroplastů.

Takže se nabízí otázka. Opravdu na své oslavě musíte mít ohňostroj? Nemohli byste místo toho zorganizovat třeba laserovou show? A když už si chcete během svátků ohňostroj užít, nemohli byste zahodit plány na vlastní světelnou show a raději se zajít pokochat podívanou, co se pořádá veřejně.

Text pochází z knihy Jak žít ekologicky?

Reklama
Reklama