Už je to tu zase… To roční období, které je nejkrásnější a nejhektičtější v roce. A taky doba, kdy pravděpodobně utrácíme z celého roku vůbec nejvíc.

O utrácení a dávání se mluví hodně, o přijímání dárků ale neslyšíme skoro vůbec. Má to dobrý důvod  dávání stojí peníze, zatímco přijímání nestojí nic. Přesto je to velice důležitá dovednost, kterou ne každý umí. Jak na to?

Čtěte také: Chcete mít stylové Vánoce? Nechte si poradit od nejlepších floristů v Česku 

Určitě jste někdy své děti upozornili na základní pravidlo přijímání dárků – a sice, že se cení hlavně to, že si na vás někdo vzpomněl. Vzpomínáte si na něj ale dost často i vy?

Každá generace je jiná, a tak nepřekvapí, že spousta prarodičů dává mladším vnoučatům hračky neadekvátní jejich věku a těm starším třeba oblečení, které by ve škole zničilo jejich reputaci.

K neporozumění ale může snadno dojít i v rámci stejné generace. Například ne každý muž dokáže vybrat své ženě vhodné šperky nebo doplňky. A neznamená to, že by ji neměl rád, prostě je ale jiný.

Jaká je tedy správná reakce, když dostanete dárek, který se vám nelíbí? Je předstírání, že se vám přece jen líbí, lež? Možná. V každém případě reakce „To je skvělé, děkuji, že sis na mě vzpomněl!“ lež není. Je opravdu báječné, že si na vás někdo vzpomněl a obdaroval vás. Tak na to myslete.

Je recyklování dárků nebo jejich znovudarování v pořádku?

Co by podle vás měl obdarovaný udělat s dárkem, který jej nenadchl? Někteří lidé takový dárek rádi pošlou dál. Je to dobrá varianta, ale musíte si dát pozor, aby se vám recyklace nevymstila a nezranila ty, od kterých  jste dárek původně dostali.

Buďte tedy opatrní, komu nechtěný dar dáváte dál, a myslete i na příležitost, není nic horšího, než když vaši přátelé uvidí, jak něco, co pro vás s láskou vybírali, dáváte další kamarádce.

Věcmi by se každopádně nemělo plýtvat, takže když nechtěné dárky věnujete třeba na charitu, je to v pořádku. Dárci o tom ale říkat nemusíte.

Umění přijímat

Nezapomínejme na to, že Vánoce jsou stresující období, obzvlášť pro malé děti. Velkorysé přijímání není přirozenou, ale naučenou reakcí. A s tím, aby se ji naučily, jim musíte pomoct.

Pokud vaše malé dítě propukne v pláč nad dárkem, který nechtělo, snažte se pochopit, čím prochází, a netrestejte ho za to.

Naopak využijte příležitosti a vysvětlete mu, že je v pořádku být zklamaný, ale i tak že je třeba brát ohled na pocity osoby, která dárek věnovala.

Myslete ale i na to, že děti jsou ekonomicky bezmocné a závisí na milosrdenství ostatních. Představte si, jaký to musí být pocit, nedělají rozhodnutí samy za sebe a to se může na návalu emocí projevit.

 

Udělejte si čas na radost

Užijte si svátky a pamatujte na slova Alexandra McCalla Smithe, autora knihy Love over Scotland: „Velkorysé přijetí je umění – umění, které se většina z nás neobtěžuje pěstovat. Domníváme se, že se musíme naučit, jak darovat, ale zapomínáme na přijímání věcí, které může být těžší.“

A mimochodem, děkovné vzkazy jsou skvělým způsobem, jak dar přijmout. Jsou sice trochu staromódní, ale skvěle fungují. Ale až je vy – nebo vaše děti – budete psát, hlavně si dejte pozor, aby nebyly obecné. Tím všechno zkazíte.

Zkrátka stejně jako si dal někdo práci s tím, aby vám dárek dal, dejte si i vy záležet na tom, abyste mu hezky poděkovali. Lež to není.