Je smutnou pravdou, že pracovní pohovory si ve většině případů nezadají s výslechem. Špatně vyškolení náboráři často pokládají dotěrné a nepatřičné otázky a o přátelské atmosféře si můžete nechat tak akorát zdát.

Které otázky se uchazeči o zaměstnání bojí nejvíce? Přece té, proč skončili ve svém předchozím zaměstnání. Většina z nás má totiž pocit, že by se měla bránit podezření, že se dopustila něčeho trestuhodného. A pokud jste byli dokonce propuštěni, při odpovědi na tuto otázku se nejspíš pěkně zapotíte.

Ale žádné strachy. Skutečnost, že jste dostali padáka, si můžete klidně nechat pro sebe. Toto je 10 způsobů, jak na tuto nemilou otázku chytře odpovědět:

  1. Ve svém předchozím zaměstnání jsem se toho naučil opravdu hodně, ale bohužel už tam nebyl prostor pro další profesní rozvoj. Rád bych se dál zdokonaloval v… (čemkoliv, co se chystáte v novém zaměstnání dělat) a to je důvod, proč jsem kontaktoval vaši firmu.
  2. Pracoval jsem tvrdě, a tak nebyl čas shánět se po jiné práci. Když jsem si uvědomil, že potřebuji novou výzvu, rozhodl jsem se hledání věnovat na plný úvazek.
  3. Moje společnost začala směřovat pryč (od oboru, o který se zajímáte), a proto jsem usoudil, že je ideální čas odejít.
  4. Odešel jsem poté, co došlo k reorganizaci vedení, a snažil jsem se najít společnost, která by mě oslovila.
  5. Zrovna jsem ve své předchozí práci dokončil velký projekt a byl jsem opravdu hrdý na svůj tým. A tehdy jsem si uvědomil, že je ten správný čas zastavit se a zkusit něco nového někde jinde. A proto jsem kontaktoval vaši společnost.
  6. Pracoval jsem jako nákupčí a opravdu jsem to miloval, jenže jsem chtěl přejít na jinou pozici. V té době ve firmě ale nebyla žádná volná místa, a tak jsem odešel.
  7. Ve svém předchozím zaměstnání jsem byl jedním z prvních zaměstnanců a myslím, že mohu s klidným svědomím říct, že jsem firmě pomohl v růstu. Avšak když tato společnost změnila taktiku a přestala se rychle rozvíjet, řekl jsem si, že je ten pravý čas, abych zkusil něco jiného.
  8. Bylo to skvělé zaměstnání, ale pak jsem si uvědomil, že se chci víc zapojit do… (vámi vysněné činnosti), a proto jsem se začal poohlížet i jinde.
  9. Vedení v mém předchozím zaměstnání začalo dělat strategické změny, které byly dozajista přínosné, ale moje pracovní pozice se pak stala méně zajímavou. A tak jsem si řekl, že je načase zkusit štěstí jinde.
  10. Hledal jsem místo s takovým pracovním prostředím, jaké je tady u vás.

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka