Z 3D tisku se zatím nestala každodenní samozřejmost. Pořád ještě nežijeme ve vysněné budoucnosti, kdy si všichni doma budeme “tisknout” třeba tenisky. Ale jedno skvělé využití této technologie se pomalu stává běžným. Je to výroba protéz. Zabývá se jí už několik firem a její hlavní výhodou je, že se protézy dají přizpůsobit individuálním potřebám každého člověka: lépe mu pak sednou, jsou pohodlnější a šikovnější.

Ale nejde jen o lidi. Nové protézy zlepšili život taky jednomu psovi. Derby se narodil s poškozenými předními tlapami. Jsou zakrnělé, takže po nich nemůže pořádně chodit. Jeho původní majitelé o něj nestáli a dali ho do útulku. Tam se ho ujala Tara Anderson, šéfka firmy 3D Systems, a začala vymýšlet způsob, jak ze psího mrzáka udělat spokojené zvíře. “Dřív měl Derby vozík na dvou kolech. Ale nebylo to ono. Omezovalo ho to v pohybu a nemohl si hrát s ostatními psy,” vypráví Anderson. Spolu se svými kolegy přemýšlela nad tím, jak mu vyrobit něco mnohem praktičtějšího.

Zanedlouho byly na světě psí protézy, které vypadají trochu jako nohy od houpacího křesla. “Díky 3D technologii jsme mu mohli snadno a rychle vyrobit přesně padnoucí model,” říká Kevin Atkins, produktový manažer společnosti 3D Systems. Protézy jsou nižší, aby to pro zvíře nebyl takový šok.

Derby se poprvé v životě proběhl jako ostatní psi. Hraje si a běhá a je k neutahání. Jeho noví majitelé Sherry a Dom Portanovovi jsou nadšení. “Každý den se mnou nebo s mojí ženou uběhne alespoň dvě až tři míle. Je rychlejší než my a nikdy se neunaví,” popisuje Dom Portanova.

“Není totiž nic lepšího, než pomoct někomu, aby měl lepší život – a je jedno, jestli jde o psa nebo člověka,” dodává Anderson.