skip to main content
Breaking News

Zvrat ve sporu o důl Turów. Polsko zvažuje dotáhnout Česko před arbitrážní soud

Polsko uvažuje o tom, že se kvůli sporu s Českem o hnědouhelný důl Turów obrátí na arbitrážní soud ve Stockholmu. Na příští úterý je plánované další kolo jednání mezi polskou a českou stranou, dnes se česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková sejde se starosty českých obcí v blízkosti dolu Turów a s představiteli Libereckého kraje.

Úterní schůzka s její polskou kolegyní Annou Moskwovou bude pro Hubáčkovou první od nástupu do funkce. Moskwová na ní podle polského listu Dziennik Gazeta plánuje předložit požadavek na snížení kompenzací za škody v důsledku těžby ze 45 milionů na 25 milionů eur. Znovu se bude vyjednávat i o tom, po jak dlouhé době by bylo možné vypovědět smlouvu, která má řešit fungování polského dolu.

Polsko podle Dzienniku navrhuje, aby to bylo možné po čtyřech letech, Česko chce, aby to bylo až po 15 letech.

Reklama

Příští týden prý také Varšava plánuje poslat Praze dopis o tom, že kvůli Turówu plánuje vést arbitrážní řízení. Polsko chce Česko napadnout kvůli údajné diskriminaci investic. „Jde o to, že Češi jinak přistupují k polské investici než ke své vlastní,“ tvrdí nejmenovaný zdroj Dzienniku.

Hnědouhelný důl Turów u hranice s Českem zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Polská státní skupina PGE chce důl postupně rozšířit a prohloubit. Obyvatelé českého pohraničí se obávají ztráty vody i nadměrného hluku a prachu.