skip to main content
Jak být lepší

Jak pomoci ohroženému amazonskému pralesu?

Dusící se plíce planety, Sao Paulo ve tmě a ekologická katastrofa. To je ve zkratce náplň zpravodajství posledních dní popisující rozsáhlé požáry v amazonském pralese.

Pravicový brazilský prezident Bolsonaro pod hrozbou mezinárodní politické krize povolal do boje s plameny 44 tisíc vojáků. Sice ho k tomu donutily až rozsáhlé protesty po celém světě a apel světových lídrů, ale cokoli, co pomůže zachránit zelené plíce planety, se počítá. Ví to i Leonardo DiCaprio, jehož fond přispěl na záchranu pralesa pěti miliony dolarů.

I když jsou požáry v obdobích sucha běžné, odborníci se shodují na tom, že za dramatickým nárůstem stojí úmyslné odlesňování. To je způsobené i podporou zemědělské produkce prezidenta Jaira Bolsonara, jenž je za svou neekologickou politiku, která může urychlit proces klimatické změny, terčem mezinárodní kritiky.

Reklama
Leonardo DiCaprio přispěl na záchranu pralesa pěti miliony dolarů.

I přesto, že jedinou přímou pomocí by bylo nasednout na letadlo a jet požáry v Brazílii hasit, existují i způsoby, které mohou amazonskému pralesu pomoci v dlouhodobém horizontu.

Tady je pár nápadů, které můžete udělat teď hned a z domova: 

– Podpořte neziskovou organizaci Rainforest Action Network, která skrze projekt Protect an Acre (Ochraňte akr) bojuje proti odlesňování tím, že podporuje místní obyvatele a jejich práva na půdu. Něco podobného dělá i Amazon Watch (Amazonská hlídka).

– Přispět můžete také do nově založeného fondu herce Leonarda DiCapria Earth Alliance. Ten má v plánu pomáhat zasaženým komunitám.

Reklama

– Další organizací, která bojuje proti ničivému kácení a vypalování lesů, je Rainforest Trust. Působí ve více než 50 zemích světa a za poslední rok se mu povedlo uchánit více než bilion stromů. Podobně funguje i Rainforest Alliance.

– Připojte se k petici Greenpeace a upozorněte vládu Brazílie na to, že dlouhodobé kácení ohrožuje nejen místní obyvatele a vzácné živočišné druhy, ale také že povede k urychlení změny klimatu.

– Přispějte na pěstování stromů v amazonském pralese s pomocí iniciativy One Tree Planted.

– Podpořte aktuální kampaň Světového fondu na ochranu přírody, která má za cíl bojovat nejen s požáry, ale také s fake news, které se objevují v souvislosti s krizí v amazonském pralese.

– Podpořte Amazon Aid Foundation, která se snaží zvyšovat povědomí o problémech v Amazonii pomocí filmů, multimediálních projektů nebo umění.

– Zúčastněte se protestu před brazilskou ambasádou. Koná se v úterý 27. 8. v Praze v 16.30 hodin. Více informací na facebookové události.

– Sdílejte, co se děje na sociálních sítích, bavte se o tom se svou rodinu a přáteli. Nenechte téma usnout jen proto, že se mu v médiích nedostává dost pozornosti. Buďte těmi, kteří ho přivedou do veřejného prostoru.

Reklama
Reklama