V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak zhodnotit svůj majetek, případně jeho cenu ještě zvyšovat. Investor se sám může rozhodnout, do čeho a v jakém objemu hodlá investovat a zároveň má celkem jasno, co od onoho vkladu očekávat. Dá se obchodovat na akciových trzích, nakupovat nemovitosti, pozemky nebo třeba umění.

Jednou z alternativ je také investice do drahých kovů – zlata, stříbra, platiny, palladia nebo třeba do diamantů. Taková koupě především chrání nabité bohatství před destruktivním chováním finančních trhů, případně před inflací.

Čtěte také: Tahle investice se bohatě vrátí: 5 tipů, jak naučit děti finanční gramotnosti

Připomeňme základní pravidla, která je třeba znát a dodržet, pokud chce člověk úspěšně nakoupit investiční zlato.

1. Registrovaný prodejce
V současnosti se na trhu vyskytuje celá řada obchodníků, kteří se zabývají prodejem investičního zlata. Určitou garancí jejich serióznosti je registrace u institucí typu České národní banky nebo Českého puncovního úřadu.
2. Postavení prodejce na trhu
Dalším z důležitých znaků kvalitního a seriózního prodejce investičního zlata je jeho postavení na trhu – jak dlouho na trhu působí a má-li rozvinutou síť poboček a prodejen.
3. Kamenná prodejna
Drtivá většina investorů považuje za prioritu, když si před nákupem může zajít do kamenné prodejny vybraný produkt tzv. osahat a prohlédnout, případně zkonzultovat produktové možnosti. Tak jako v jiných případech, i při nákupu investičních kovů by se měl člověk vyvarovat podomním prodejcům, kteří prodávají zlato na ulici.
4. Hodnocení prodejce
Dalšími významnými kritérii jsou hodnocení prodejce ze strany spotřebitelů, informace na internetových srovnávačích, udělená ocenění, fungující e-shopový prodej, možnost využití zákaznické linky a kvalitní zákaznický servis. Zejména pak jde o sortiment nabízeného zboží – to by mělo pocházet od předních světových výrobců a ze světoznámých mincoven a rafinérií.
5. Cena zlata a podmínky nákupu
Podstatnou roli hraje při prodeji samozřejmě cena, ale také tzv. premium, tedy jakási marže. Obecně se doporučuje kupovat vyšší gramáže zlata, neboť zde bývá premium nižší, než třeba u gramových slitků. Investor by se měl mít také na pozoru, pokud je cena zlata hodně nízká a neodpovídá vývoji na trhu. Když bude prodejce nabízet například 250gramový slitek, který aktuálně stojí zhruba 260 tisíc korun, za 200 tisíc, měl by si kupující klást otázku, proč je tak levný. Důležitá je také fixace ceny – klient vždy musí znát podmínky nákupu a vědět, za jakou cenu si dané zboží odnese. Získat veškeré potřebné informace je velice důležité.
6. Možnost zpětného odkupu
Od kvalitního prodejce se samozřejmě očekává také nabídka případného rychlého zpětného odkupu – buď okamžitého, anebo (v případě jiného druhu investice) například formou komisního prodeje. Firma, která takovou možnost nabízí, patří mezi seriózní prodejce.
7. Následný servis, poradenství
Dobré jméno si obchodník nedělá jen samotným prodejem – tím by spolupráce s klientem končit neměla. Kvality potvrzuje také následný servis – klient by měl mít možnost přijít se kdykoliv poradit, probrat aktuální situaci a vývoj na komoditních trzích a zjistit tak, jakým směrem je v danou chvíli vhodné investovat.
8. Závěrem pár slov k padělkům
Investiční zlato se dělí na dvě základní kategorie: investiční zlaté mince a investiční zlaté slitky. Na trhu se vyskytuje velmi malé množství padělaných slitků, ale pokud už se objeví, jedná se o slitky 250gramové a vyšší gramáže, neboť ty už nebývají zalité v plastovém ochranném obalu. U mincí se padělky téměř nevyskytují, jelikož se jedná zároveň o státem uznané měny.
Investiční zlaté mince se zpravidla dodávají bez certifikátů a výkup a ověření pravosti se uskutečňuje na základě váhy a rozměrů.
Autor článku Lukáš Jankovský je zakladatelem a předsedou představenstva obchodníka s investičními kovy a numismatikou Zlaťáky.cz.