V oblasti managementu je pořád co se učit. Jeden z posledních poznatků manažerů (a lidí, co pro ně pracují) je skutečnost, že být dobrým šéfem nutně neznamená být rozkazovačný a dominantní. Je to spíše naopak – silní manažeři jsou silní pro své vedení skrze důvěru, zatímco slabí manažeři si dokáží vynucovat pozornost lidí pouze skrze váhu svého postavení. Slabého manažera poznáte na míle daleko – často zvyšuje hlas, používá výhružky a celkově stresuje své podřízené.

Dobrý manažer vede své lidi skrze vzájemnou důvěru. Netvrdí, že má od začátku pravdu a ani mu nezáleží na tom, aby ji měl, pokud pravda vyjde najevo během konverzace. Nemusí být autoritativní. Důvěřuje svým zaměstnancům v tom, že ví, co dělají, a umí jim poradit, pokud potřebují pomoc. Slabí manažeři si tolik nevěří. Že jsou silní, pouze předstírají. Jak poznáte, že je váš šéf jedním z nich? Podívejte se na 5 znaků manažerů – slabochů, kteří v žádném případě nemohou být vašimi dobrými mentory a nezaslouží si tak, abyste pro ně pracovali.

  • Neumí si říct o pomoc

Pokud si slabý manažer neví rady, nečekejte, že by svůj tým požádal o pomoc. Je pro něj nemyslitelné žádat o názor lidi, které vede. Místo toho ihned vymyslí řešení a svůj tým tím zaúkoluje. Pokud se se slabým šéfem pokusíte rozmlouvat, akorát se naštve.

Čtěte také: Proč není George Lucas jen geniální režisér, ale taky skvělý šéf

  • Potřebují obětního beránka

Pokud slabý manažer zjistí, že se něco pokazilo, jeho prioritou je jediné – najít někoho, na koho lze svést vinu. Silný manažer se zachová jinak – bere na sebe odpovědnost za všechno, co nejde zcela podle plánu. A ještě z toho pro sebe i ostatní dokáže vyvodit ponaučení. Slabý šéf zodpovědnost přijmout nedokáže a vinu může hodit na kohokoli – třeba právě na vás!

  • Neumí říct „Já nevím“

Silný manažer umí přiznat, že někdy nezná odpověď, ale slabý manažer se něco takového přiznat zdráhá. A většinou začne lhát. Silní manažeři se rychle učí, a to jak ze svých úspěchů, tak selhání. Slabí manažeři takto přístupní být neumí, protože většinu své mentální a emocionální energie využijí na přesměrování viny na někoho jiného, když se něco zvrtne.

Čtěte také: 5 způsobů, jak můžete zlepšit vztah se svým šéfem

  • Všechno přeměřují

Silní manažeři se zaměřují na velké cíle. Slabí manažeři se často nechají unést nepodstatnými věcmi. Proto, i když slabý manažer ví, že jeho podřízený pracoval včera až do pozdního večera, i tak si poznamená jeho pozdní příchod následující den. Slabí manažeři spoléhají během vedení svých lidí na měření místo na úsudek. A mají metr na všechno.

  • Neumí říct „Omlouvám se“

Posledním znakem slabého manažera je skutečnost, že se nedokáže přimět k omluvě. Nestrpí kritiku a neumí přijmout zpětnou vazbu. Nedokáže to kvůli svému křehkému egu, které mu nedává žádný prostor k růstu.

Život je dlouhý, ale není dostatečně dlouhý na plýtvání časem a prací pro někoho, kdo nedokáže být lidský. Práce může být i zábavným a kreativním místem, ne jenom továrnou, kde odpočítáváte zbývající čas do konce směny. Jeden z nejdůležitějších faktorů vaší spokojenosti s prací je osobnost vašeho nadřízeného. Nezasloužíte si snad být vedení někým, kdo má kuráž být lidský?

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka