Asi to znáte: jedete tramvají, autobusem nebo metrem, potřebujete (a musíte!) se při jízdě přidržovat, tupě koukáte na vylepené reklamy a nejradši byste si zahráli nějakou zábavnou mobilní hru. Máte ale volnou jenom jednu ruku. Co teď? Stačí se nechat inspirovat naším seznamem skvělých mobilních her, které jsou do prostředků hromadné dopravy ideální. Stačí na ně totiž právě jenom jedna ruka. A samozřejmě rychlost, důvtip a strategie. 

Score! Hero (iOs, Android)

Dlouhodobě jedna z nejpopulárnějších fotbalových her na trhu, vysoce návyková fotbalová sága, při jejímž hraní se alespoň na chvíli stanete prvotřídní fotbalovou hvězdou. Tedy pokud se vám bude dařit. Začínáte totiž jako šestnáctileté ucho bez stálého angažmá, které se během několika sezon postupně vypracovává. Přicházejí první smlouvy, pozvánka do reprezentačního týmu, evropské poháry. Hra je ve své jednoduchosti geniální. Tahem po displeji přihráváte a střílíte. Zdá se to málo, předem připravených herních situací je ale ve hře tolik, že vás neustále udržuje v napětí. Momentálně příběh končí v okamžiku, kdy je vašemu hráči 35 let. Tvůrci ale neustále doplňují další a další sezony.

Dragon Quest VIII (iOS, Android)

Pokud hledáte opravdu pořádnou hru, která se dá ovládat jednou rukou, je Dragon Quest výtečná volba. Jde o klasickou fantasy hru na hrdiny, která poprvé vznikla pro PlayStation 2 už v roce 2004. Za tu dobu se ale dočkala mnoha různých převodů a předělávek a od roku 2014 je mezi nimi i verze pro chytré telefony. Ta se celá odehrává v portrétním módu, takže všechny souboje hravě zvládnete jednou rukou. Tuhle příběhovou hru můžete hrát celé týdny a neomrzí se.

Trudy Goes To Work (Android)

Česká hra z dílny Ondřeje Paška a Tomáše Urbánka je na cesty do práce ideální. Ovládáte totiž hlavní hrdinku Trudy, která – a teď pozor – jde do práce. Není to ale tak jednoduché. Protože trpí obsedantně-kompulzivní poruchou, musí po cestě provádět celou řadu naučených rituálů, které si musíte jako hráč zapamatovat.

2048 (iOs, Android)

Fenomén na poli logických her, nebezpečně návykový a ve své jednoduchosti dokonalý. Hra 2048 odstartovala jako typická online hra a zkáza všech kanceláří, rychle se ale rozšířila a dnes existuje ve spoustě variací. Nechybí ani ta mobilní. Princip je prostý – skládáte kostky s násobky dvou a řadíte je k sobě, takže dvě dvojice vytvoří čtyřku, dvě čtyřky osmičku a tak dále. Cílem je dostat se ke kostce s číslem 2048.

Immortal Rogue (iOS, Android)

V Immortal Rogue hrajete upíra, který se jednou za sto let probudí a potřebuje se nasytit. Vyberete si, kdo bude vaše oběť, a pak už ho jen pronásledujete. Čekají na vás rozličná prostředí a v nich celá řada nepřátel, mezi nimi třeba i samurajové nebo kyborgové. Dobrou chuť.

Mario Kart Tour (iOS, Android)

Pořád jsou to staré dobré závody Mario Kart s typickou hudbou, bonusy a s celou řadou postav (které si ovšem musíte koupit). Díky tomu, že vozítko řídíte jedním prstem, můžete samozřejmě hrát jednou rukou. Nenechte se ale příliš unést, může se snadno stát, že při náročnějších manévrech dloubnete spolucestující v metru do žeber.

Mozkovna (iOS, Android)

Další česká hra, a jak název napovídá, nepůjde o žádnou arkádu. Mozkovna z kuchyně nezávislého pražského studia AdlexApps místo toho řádně potrápí váš mozek. Možná to není to, po čem v tramvaji toužíte, stačí to ale jednou zkusit a hra vás okamžitě chytne. Vědomostní otázky vás připraví na večerní hospodský kvíz, mezihry zase procvičí váš postřeh, a pokud byste toho měli málo, můžete i hrát proti druhému hráči.

100 Balls (iOS, Android)

Začínáte se stovkou balonků a vaším úkolem je trefovat se s nimi do několika rotujících kelímků. Jak balonky v kelímcích přibývají, musíte současně dávat pozor, abyste je nevysypali. Za každý balonek, který dostanete do kelímku, získáváte body, přičemž za některý víc, za některý méně. Záleží na jejich barvě. S postupujícím časem hra zrychluje a trefit se do kelímků je čím dál obtížnější.

Wordscapes (iOS, Android)

Poměrně jednoduchá hra – prostě ťukejte palcem do kruhu písmen, abyste vytvořili slovo, které  pasuje do křížovky. Musíte se přitom obejít bez klasických nápověd. S každým dalším levelem je hra obtížnější – přibývá písmen, z nichž můžete sestavit slova. Ideální hra pro jednu ruku. A navíc procvičíte angličtinu.

Monument Valley 2 (iOS, Android)

A na závěr jedna z nejkrásnějších her posledních let. V téhle poklidné skákačce dáváte dohromady střípky budov, abyste pomohli němé princezně na její cestě světem záhadných monumentů a optických iluzí. Monument Valley je klidnou oázou v často horečnatém světě mobilních her a nabízí ideální balanc mezi jednoduchým hraním a složitějšími variacemi.