Pracovní pohovory jsou stresující samy o sobě, co ale teprve, když vám na nich personalisté pokládají otázky, na které se v podstatě nedá odpovědět? Pokud budete mít tu smůlu a některou z nich otázek dostanete, tak na ni odpovědět musíte a to co možná nejzajímavěji. Protože jinak se s daným místem můžete rovnou rozloučit.

Jak zní 5 nejhorších pohovorových podpásovek a jak se s nimi co nejlépe vypořádat? Můžete volit mezi třemi způsoby odpovídání: tradičním, alespoň trochu osobitým a zcela revolučním, u kterého máte pochopitelně největší šanci místo získat.

Možná tomu nebudete věřit, ale důvodem, proč vám personalisté tyto otázky pokládají, je, že chtějí, abyste je zaujali a přiměli je nad vámi přemýšlet. Toho dosáhnete jedině tehdy, když budete odpovídat co nejoriginálněji. Tady je několik strategií, jak na to:

  • Otázka: Co je vaší největší slabostí?

1. Tradiční odpověď: Myslím, že jsem na sebe příliš tvrdý. Jsem perfekcionista.

2. Osobitější odpověď: V posledním roce jsem usilovně pracoval na vytvoření zdravé rovnováhy v mém životě, což pro mě byl do té doby problém. Stále se učím odložit práci alespoň na chvíli stranou a zaměřit se i na něco jiného, protože se obávám syndromu vyhoření.

3. Revoluční odpověď: To je skvělá otázka! Když jsem byl mladší, hodně jsem se se svými slabostmi stresoval. Strávil jsem hodně času napravováním svých chyb, než mi došlo, že by bylo lepší trávit čas vylepšováním toho, v čem jsem už tak lepší než ostatní.

Čtěte také: Chcete dělat práci snů, ale netroufáte si? Tohle je 10 rad, jak to zvládnout

  • Otázka: Proč bychom na tuto pozici měli vybrat právě vás?

1. Tradiční odpověď: Jsem pracovitý a rychle se učím. Mám hodně zkušeností a opravdu o tuto práci stojím!

2. Osobitější odpověď: To záleží na tom, koho konkrétně hledáte. Pokud hledáte někoho, kdo vidí do zde si doplňte popis dané pracovní pozice, mohl bych být pro toto místo vhodný kandidát. Hledáte někoho takového?

3. Revoluční odpověď: Otázkou spíš je, jestli jsem já osobou, kterou si pro toto místo představujete. Máte výhodu v tom, že se na rozdíl ode mě setkáte s ostatními kandidáty. Může tu být někdo, kdo víc vyhovuje vašim požadavkům, ale jsem přesvědčen, že pokud jsem vhodný kandidát právě já, oba to poznáme.

  • Otázka: Kde se vidíte za pět let?

1. Tradiční odpověď: Vidím se v této firmě, možná na vyšší pozici? Což je samozřejmě pouze vaše rozhodnutí…

2. Osobitější odpověď: Mám rád doplňte daný obor, takže se vidím ve stejném oboru. Pět let je dlouhá doba, ale dokážu si představit, že budu řídit některé z oddělení této společnosti nebo možná budu dělat něco úplně jiného, co ale bude zahrnovat opět si doplňte konkrétní obor.

3. Revoluční odpověď: Asi bych lhal, kdybych řekl, že dokážu plánovat spolehlivě tolik dopředu. Pokud je jedna věc, kterou jsem se naučil, tak to ta, že je mnohem důležitější přizpůsobit se změnám, než se držet jednoho plánů děj se, co děj. Někdy nejsou ty nejlepší příležitosti součástí plánu.

Čtěte také: 5 způsobů, jak můžete zlepšit vztah se svým šéfem

  • Otázka: Pokud byste byl zvířetem/plechovkou polévky/filmem, kterým byste byl?

1. Tradiční odpověď: Vaše oblíbené zvíře/značka polévky/film.

2. Osobitější odpověď: Jakým zvířetem? Mám v oblibě (nějaké zvíře), protože (důvod). Zajímavá otázka. Jak tyto odpovědi posuzujete?

3. Revoluční odpověď: Na tuto otázku neexistuje žádná revoluční odpověď. Odpovězte předchozím typem odpovědi a získejte místo. A pak zapracujte na tom, aby personální oddělení z pohovorů tuto infantilní otázku vyřadilo.

Čtěte také: Sedm znamení, že ve své práci mrháte svým talentem

  • Otázka: Jak moc stojíte o tuto práci?

1. Tradiční odpověď: O tuto práci stojím opravdu moc. Zadejte mi neplacený úkol a já na něm začnu ihned pracovat.

2. Osobitější odpověď: Vaši otázku si vykládám jako: Jak moc vás zajímá tato příležitost? Hodně aspektů této pracovní nabídky se mi zdá zajímavých, především dejte konkrétní příklad toho, co vás opravdu zajímá.

3. Revoluční odpověď: Je zřejmé, že mám o tuto pozici zájem, protože jsem tady! Mám na vás několik otázek. Je na ně teď vhodný čas?

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka