Za 18 měsíců procestoval 43 států a najel 50 tisíc kilometrů. Třicetiletý Joel Holland, který stojí za startupem VideoBlocks, tak našel recept, jak mít odstup od své práce, nebát se delegovat úkoly a jak relaxovat. Prostě skočí za volant, otočí klíčkem a zmizí.

„Pracoval jsem 80 hodin týdně a jednoduše jsem vyhořel, musel jsem z kanceláře pryč,“ popisuje pro server CNBC Američan, který vybudoval podnik s příjmy přesahujícími 20 milionů dolarů.

Čtěte také: S mottem „bez hranic“. Jak si student VŠE vychutnává život dobrodruha

Když odpromoval na Babson College, odmítl nabídku šesticiferného platu z Wall Street a odstěhoval se zpátky k rodičům, kde rozjel svou společnost. Říkali mu, že by měl nejdřív vzít nějakou práci, našetřit peníze a teprve pak se vrhnout do byznysu. „Uvědomoval jsem si, že má cesta je nebezpečná, ale kdybych podnik nerozjel tehdy, v budoucnu by to bylo stále méně pravděpodobné.“

Holland založil video databázi VideoBlocks v roce 2009, a i když měl pět zaměstnanců, bál se jim svěřit úkoly a neuměl si určit pracovní priority. Už o rok později se zničený vydal na svůj první road trip v karavanu, kde ale zjistil, že na cestě prostě nemůže zvládat všechno.

10467012_758780086610_6841168902602435748_o

Přirozeně tak musel odpovědnost předat jiným a tím se ukázalo, které povinnosti jsou pro něj důležité.

Holland tak mluví s investory, dělá interview a stará se o rozvoj. „Svůj pracovní den plánuji mezi zastávkami a výlety a věřím, že můj podnik netrpí, naopak. Nakopávám ho, protože mám prostor a odstup přemýšlet, kam ho posunout,“ vysvětluje.

Tyto cesty mu přinášejí stovky hodin přemýšlení. A právě na jednom ze svých výletů napříč pouští také přišel na myšlenku vytvořit z VideoBlocks místo, kde mohou uživatelé nahrávat originální kvalitní videa, která si za roční členský poplatek může stáhnout kdokoli na světě.

Jeho firma v posledních třech letech vyrostla o 214 procent nad 20 milionů dolarů na příjmech, což ji posunulo na špičku mezi startupy digitálních médií, jako jsou Shutterstock, Getty nebo Pond5.

14445097_964397632400_6839645315852829062_o

„Velmi jsem se bál, jak bude moje kancelář fungovat, když tam nebudu. Nakonec jsem ale vše důležité naplánoval ze svých cest,“ říká Holland, který na nápad založit VideoBlocks přišel, když pracoval jako videoeditor pro malou televizní show, které chyběl rozpočet na podobnou video databázi.

„I když mě od toho ostatní zrazovali, věděl jsem, že když to nezkusím teď, tak pravděpodobně už nikdy,“ vzpomíná. „Dnes už proto vím, že nejlepší způsob, jak si vyčistit hlavu a přijít s novými nápady, je otevřená cesta.“