Zajímá vás současné umění, rádi byste se jím obklopili, ale nevíte, jak na to? J&T Banka připravila čtyřdenní pop up, který by mohl být vodítkem právě pro začínající sběratele. V činžovním domě na pražském Újezde vzniklo dočasně šest bytů, v nichž kurátorky představují rozdílné koncepty, jak lze postavit kvalitní uměleckou sbírku.

Bankovní art specialistky Anna Pulkertová a Valerie Dvořáková navíc pro Forbes připravily malý manuál pro začínající sběratele.

Žebříček J&T Banka Art Index vzniká každoročně s ambicí pomoci širší veřejnosti, sběratelům, investorům a milovníkům umění zorientovat se na současné české umělecké scéně. Takový cíl si klade i náš pop-up. Chceme v něm nabídnout inspirativní škálu přístupů k současnému umění.

Snažily jsme se vybrat autory a autorky, jejichž díla s vámi budou rezonovat, ale i ty, kteří ve vás probudí touhu diskutovat. Najdete zde díla, která vás rozesmějí i naštvou, se kterými budete souznít i nesouhlasit, která budou lahodit vašemu oku nebo vás naopak provokovat.

Prázdný činžovní dům před renovací na pár dnů naplnila třeba sladká instalace Venduly Chalánkové

V šesti bytech nabízíme šest různých přístupů ke sbírání umění, k vytváření interiérů zabydlených uměleckými sbírkami, odrážejícími různé osobnosti a jejich odlišné přístupy k životu. Hned v přízemí najdete prostor, který uspokojí touhu intelektuála číst v dílech mezi řádky. Neomezuje se jen na jednu techniku či téma, všechna díla spojuje přesah a vrstevnaté významy, které daným sběratelům přinášejí.

V protilehlém bytě vás zase jiná fiktivní sbírka nechá prozkoumat možnosti fotografie. Vedle klasických vytištěných snímků tu najdete řadu různobarevných fotogramů od Aleksandry Vajd, díla vytvořená z fotografického papíru či fotografii připomínajícího videa, jako třeba to od Martina Kohouta.

Další patro ve vás probudí touhu si hrát. Naleznete zde díla vibrující všemi odstíny barev, která jsou směsicí nejrůznějších tvarů, nejrozmanitějších textur, nejrozličnějších témat a nejzvláštnějších motivů. Že ani u vás doma nemusí být jedinou možností jen závěsný obraz, o tom vás přesvědčí světelné instalace Jakuba Nepraše.

Poslední poschodí domu pod Petřínem je věnováno dvěma odlišně pojatým sbírkám. První vás zavede do života bohéma: nemá jasná pravidla nebo řád, skládá se intuitivně a opírá se o emoce. Nechává se zlákat třpytivými materiály, jaké na svých obrazech používá Petr Písařík, nebojí se otevírat odvážná témata, s vášní objevuje vše za hranou všednosti a nezapře v sobě zvláštní slabost pro dekadenci, jakou v sobě nesou skleněné lebky Matyáše Chocholy.

Protipólem okázalosti tohoto bytu je poslední apartmán, prozkoumávající do hloubky lidskou duši. Vystavená díla propojuje figura lidské bytosti, ale najdete tu i kusy zkoumající fragmenty různých lidských činností a zálib. Působivá jsou videa Romana Štětiny, speciálně pro tento prostor připravila unikátní instalaci Kateřina Šedá.

J&T Banka Art Index pop-up není ultimátním návodem na to, jak žít s uměním, jakými díly se ve svých domovech máte obklopit, nebo jakou si máte postavit sbírku. Snaží se být ale inspirací, objevit vám nové umělce nebo vám na jednom místě nabídnout reprezentativní přehled, co se na tuzemské scéně aktuálně děje.

Těší nás, že je o tento koncept zájem. První ročník pop-upu se konal v září před dvěma lety, podívat se přišlo 3300 návštěvníků a ještě během pop-upu se prodala čtvrtina vystavených děl v hodnotě 2,5 milionu korun. Přehlídka je zároveň ukázkou skutečnosti, že zajímavé umění nese i zajímavou finanční hodnotu či zhodnocení.

U některých vystavených umělců, kteří měli za uplynulé dva roky velkou výstavu ve významné instituci, nebo se jejich dílo dostalo do důležité sbírky, cena od posledního ročníku vzrostla klidně o třicet procent.

Přístupů k utváření sbírek je tolik, jako je sběratelů umění. Vytvořte si takovou, která bude odrážet vaše touhy, zájmy, váš život a nazírání na něj. Pro začátek stačí pustit si do svého domova jedno umělecké dílo. A třeba ho objevíte právě na letošním pop-upu.